W czwartek na GPW możliwa sesja wzrostowa

X-Trade Brokers/ISB
19-07-2007, 09:21

Poprawa nastrojów na światowych giełdach powinna przełożyć się dziś również na zwyżkę na warszawskiej giełdzie. Szczególnie, że w ostatnich dwóch dniach gracze łaskawszym okiem spojrzeli na tracące od trzech tygodni średnie spółki.

Klimat inwestycyjny na światowych giełdach kształtowany jest aktualnie przez wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Wczoraj globalni gracze przestraszyli się słabych wyników Intela i Yahoo. Nastroje też popsuły doniesienia z banku inwestycyjnego Bear Stearns, który określił swoje dwa fundusze hedgingowe, lokujące na rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, jako "niewiele warte".

Dziś natomiast inwestorzy powinni się ucieszyć doniesienia z IBM i Juniper, których akcje zareagowały wzrostem na wyniki w notowaniach posesyjnych w USA.

Indeks mWIG40, rozpoczął środowe notowania od zwyżki i na plusach je zakończył. Jeszcze na godzinę przed końcem notowań rósł on o ponad 1%. Ostatecznie zyskał 0,39%.

Ten wzrost, pomimo że jest niewielki, może wskazywać na pewną poprawę sentymentu i potwierdzać wtorkowy zwrot tego indeksu. Tu automatycznie rodzi się pytanie o jego charakter: czy jest to odreagowanie spadków, czy może powrót do długoterminowego trendu wzrostowego?

Analiza techniczna wskazuje na ten pierwszy scenariusz sugerując, że dopiero kolejna, równie silna fala spadków, mogłaby kończyć korektę indeksu mWIG40 i otwierać drogę do nowych rekordów.

W najbliższych dniach sytuację na GPW, po okresie kiedy była ona determinowana głównie przez realizację zysków na małych i średnich spółkach, będą kreować impulsy z giełd zagranicznych, czyli de facto wyniki kwartalne amerykańskich spółek.

W czwartek na warszawskim parkiecie zadebiutuje spółka Mercor, która jest producentem biernych systemów przeciwpożarowych. Akcje Mercora były sprzedawane po 41 zł. Redukcja zapisów wyniosła 81,68%. Jakkolwiek mało prawdopodobny jest podobnie mocny debiut, jak wchodzącego ostatnio na giełdę Petrolinvestu, który w dniu debiutu wzrósł o 159,9%. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby inwestorzy nie osiągnęli kilku procentowego zysku z tej inwestycji już pierwszego dnia. ()

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers/ISB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / W czwartek na GPW możliwa sesja wzrostowa