W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 20:01

W czwartek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim zbiera się po raz pierwszy za prezydentury Lecha Kaczyńskiego Rada Gabinetowa. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział w środę PAP, że podczas posiedzenia planowane jest omówienie dwóch kwestii: kierunku prac rządu w roku 2006 oraz współpracy prezydenta i rządu w zakresie tworzenia prawa.

W czwartek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim zbiera się po raz pierwszy za prezydentury Lecha Kaczyńskiego Rada Gabinetowa. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział w środę PAP, że podczas posiedzenia planowane jest omówienie dwóch kwestii: kierunku prac rządu w roku 2006 oraz współpracy prezydenta i rządu w zakresie tworzenia prawa.

Łopiński poinformował, że prezydent zwołując Radę Gabinetową korzysta ze swoich konstytucyjnych uprawnień i chce aktywniej włączyć się w politykę wewnętrzną.

"Szczególnie w świetle ostatnich wydarzeń, jak kryzys parlamentarny czy podpisanie paktu stabilizacyjnego, prezydent chce aktywniej włączyć się w działalność krajową" - zaznaczył.

Po raz pierwszy o zamiarze zwołania Rady Gabinetowej L. Kaczyński poinformował 13 lutego w telewizyjnym wystąpieniu, w czasie którego ogłosił, że nie skróci kadencji Sejmu.

W czasie tego wystąpienia L. Kaczyński pozytywnie ocenił 100 dni działań rządu. "Jestem przekonany, że w warunkach, gdy będzie on miał stabilną większość, to będzie działał jeszcze lepiej, jeszcze szybciej, jeszcze skuteczniej" - dodał. Prezydent zapowiedział wówczas, że zwoła Radę Gabinetową. "Będzie ona - jak sądzę - impulsem dla przyspieszenia działań" - ocenił L. Kaczyński.

Zgodnie z art. 141 konstytucji, w sprawach szczególnej wagi prezydent może zwołać Radę Gabinetową - czyli Radę Ministrów obradującą pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. Konstytucja przewiduje, że Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

Po raz pierwszy Rada Gabinetowa została zwołana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 27 stycznia 1998 roku, kiedy rządem kierował prof. Jerzy Buzek. W 1998 roku Rada była zwołana jeszcze raz, po jednym posiedzeniu Rady odbyło się w roku 1999 i 2001. W roku 2002 Rada zbierała się cztery razy, w 2003 - dwa, a w 2004 - raz. W sumie za prezydentury Kwaśniewskiego odbyło się 11 posiedzeń.

Rady były zwoływane zazwyczaj w celu oceny stanu przygotowań do wejścia Polski do NATO i UE, w przypadkach kryzysów finansów państwa, a także po wybuchu wojny w Iraku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej