W czwartek początek rozmów z kandydatami na prezesa GPW

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-04-2006, 14:56

W czwartek rozpoczynają się rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Rozmowy kwalifikacyjne potrwają do 5 maja, a 8 maja ma być znane nazwisko nowego prezesa GPW.

W czwartek rozpoczynają się rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Rozmowy kwalifikacyjne potrwają do 5 maja, a 8 maja ma być znane nazwisko nowego prezesa GPW.

    Przewodniczący Rady Giełdy Piotr Kamiński nie chciał powiedzieć w środę dziennikarzom, ilu kandydatów złożyło swoje oferty i z iloma osobami Rada będzie rozmawiać. Poinformował natomiast, że po zakończonym postępowaniu Rada opublikuje informacje o jego przebiegu, choć nie będzie ujawniać nazwisk kandydatów.

Jak podaje PAP. zainteresowani uczestniczeniem w konkursie, ogłoszonym 30 marca br., mogli składać zgłoszenia do 13 kwietnia. W konkursie ma zostać wyłonionych trzech kandydatów, którzy zostaną przedstawieni walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy.

    Jak wynikało z ogłoszenia o konkursie, kandydat na prezesa GPW musi m.in. mieć ukończone studia wyższe, mieć pięcioletnie doświadczenie w pełnieniu "wyższej funkcji kierowniczej w instytucjach działających na rynku finansowym, podlegających właściwemu nadzorowi lub w organie nadzoru". Kandydat może być Polakiem lub obywatelem innego państwa.

    W czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat będzie pytany o wizję rozwoju GPW. Będzie musiał wykazać się wiedzą o rynku, a także "znajomością problematyki ładu korporacyjnego, audytu i kontroli finansowej spółek kapitałowych oraz rachunkowości zarządczej".

    Powołanie nowego prezesa GPW ma dojść do skutku podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy GPW, 8 maja. Kadencja obecnego prezesa upływa po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Będzie to prawdopodobnie w czerwcu br.

    Wiesław Rozłucki, który sprawuje funkcję prezesa GPW od jej powstania w 1991 r., poinformował już, że nie będzie kandydował na następną kadencję.

    NWZA Giełdy zobowiązało pod koniec marca Radę Giełdy do przeprowadzenia konkursu na stanowisko prezesa zarządu GPW. Wniosek w tej sprawie przedstawił pełnomocnik ministra skarbu.

    Akcjonariuszem warszawskiej Giełdy są Skarb Państwa (98,80 proc. akcji) oraz banki, domy maklerskie i emitenci papierów wartościowych, którzy mają 1,20 proc. udziału w kapitale zakładowym.

    Warszawską Giełdę odtworzono po 1989 r; pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 r. Ze względu na braki kapitałowe podmiotów rynkowych, w kapitał wyposażył GPW Skarb Państwa. Wówczas jednak zakładano szybką prywatyzację giełdy.WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / W czwartek początek rozmów z kandydatami na prezesa GPW