W czwartek proces przeciwko Skarbowi Państwa z powództwa Achmea

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 16:12

Przed Sądem Rejonowym w Warszawie rozpocznie się w czwartek rano kolejny proces od odszkodowanie od polskiego Skarbu Państwa. Holenderski ubezpieczyciel Achmea, udziałowiec Eureko, będącego akcjonariuszem PZU, żąda 600 mln euro.

Przed Sądem Rejonowym w Warszawie rozpocznie się w czwartek rano kolejny proces od odszkodowanie od polskiego Skarbu Państwa. Holenderski ubezpieczyciel Achmea, udziałowiec Eureko, będącego akcjonariuszem PZU, żąda 600 mln euro.

Ubezpieczyciel wzywa Skarb Państwa do dobrowolnego naprawienia szkody, którą firma w swojej opinii poniosła w związku z niewykonaniem przez Skarb Państwa umowy sprzedaży akcji PZU z 1999 r. oraz aneksu do tej umowy z kwietnia 2001 r.

Achmea uznała, że niewykonanie tych umów, na podstawie których Eureko miało nabyć kolejne 21 proc. akcji PZU, przyniosło spółce szkody polegające na tym, że samo Eureko nie mogło zadebiutować na giełdzie i rozwijać się tak, jak zakładali akcjonariusze.

Achmea uznała, że brak oferty publicznej Eureko spowodował spadek wartości akcji tej spółki holdingowej o co najmniej 15 proc. Stąd szacunki 600 mln euro strat.

Firma chce polubownego rozwiązania sprawy. Jednak jeśli nie dojdzie to do skutku, zamierza wnieść powództwo do sądu holenderskiego, ponieważ szkoda miała miejsce w Holandii.

Sprawa z powództwa Achmei jest drugą sprawą o odszkodowanie, wniesioną przed polski sąd w związku z niezrealizowaniem postanowień umowy prywatyzacyjnej PZU. Równolegle toczy się przed tym samym warszawskim sądem (Wydział Gospodarczy) sprawa z powództwa Eureko, które domaga się sprzedaży 21 proc. akcji PZU przez Skarb Państwa oraz 6 mld zł odszkodowania. 8 lutego ma odbyć się kolejna rozprawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W czwartek proces przeciwko Skarbowi Państwa z powództwa Achmea