W dług firm zainwestujesz przez ETF

MWIE, JDB
opublikowano: 12-06-2017, 22:00

Uruchomiony przez bank Goldman Sachs fundusz ułatwi inwestorom detalicznym niskokosztowe inwestowanie w obligacje korporacyjne.

Bank Goldman Sachs ruszył w czwartek z wartym 50 mln USD funduszem ETF opartym na obligacjach korporacyjnych o ratingach inwestycyjnych. To jeden z trzech biernie zarządzanych funduszy opartych na papierach dłużnych, jakie w najbliższych miesiącachzamierza uruchomić instytucja (kolejne będą oparte na obligacjach rządowych z rynków wschodzących oraz na papierach spółek z ratingami spekulacyjnymi). W ten sposób Goldman Sachs próbuje zagospodarować niszę na rynku biernie zarządzanych funduszy o niskich kosztach, które w większości były do tej pory oparte na akcjach. Dzięki nowemu funduszowi inwestorzy detaliczni będą mogli znacznie łatwiej zajmować pozycje na rynku obligacji korporacyjnych. Powstawanie funduszy ETF opartych na obligacjach niepokoijednak amerykańskiego regulatora CFTC. Wszystko dlatego, że wiele ze znajdujących się w ich portfelach papierów korporacyjnych jest mało płynnych (w funduszu Goldman Sachs niepłynne obligacje odpowiadają za 15 proc. aktywów). W przypadku załamania na rynku umorzenia jednostek mogą zmusić zarządzających do wyprzedawania takich niepłynnych obligacji po zaniżonych cenach, co pogłębiłoby wyprzedaż. Tym samym oferowana przez fundusz płynność w krytycznym momencie może okazać się złudna.

Stworzony przez Goldmana Sachsa fundusz obligacji będzie pobierał roczną opłatę w wysokości zaledwie 0,14 proc. zarządzanych aktywów. Dla porównania, w Allianz Pimco Global Investment Grade Credit (to fundusz otwarty, dostępny w ofercie TFI Allianz Polska, inwestujący w zagraniczne obligacje korporacyjne) opłata stała za zarządzanie wynosi 1,55 proc. w skali roku. ETF Goldmana Sachsa można kupić poprzez rachunki w rodzimych biurach maklerskich, oferujących dostęp do rynków zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, JDB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu