W domu narodzin Hitlera będzie rezydować policja

  • DI
opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Żeby zapobiec pielgrzymkom neonazistów, dom, w którym urodził się Adolf Hitler, zostanie przekształcony na siedzibę posterunku policji.

Władze austriackie dokonały niedawno przymusowego wykupu domu w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn, w pobliżu granicy z Niemcami, i zaprosiły architektów z wszystkich krajów UE, aby przygotowali plany jego przebudowy. Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

„Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu” — głosi oświadczenie Wolfganga Peschorna, ministra spraw wewnętrznych Austrii.

Adolf Hitler urodził się w Braunau w 1889 r. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 r., przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów. W ostatnich latach jednak władze przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich oraz że w kraju nie było większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu