W drugiej połowie marca IKEA zdecyduje o lokalizacji fabryki na Warmii i Mazurach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 15:19

W drugiej połowie marca zostanie podjęta decyzja, gdzie na Warmii i Mazurach wybudowana zostanie nowafabryka grupy przemysłowej Swedwood należącej do IKEA - poinformowała Joanna Łozińska, rzeczniczka IKEA w Polsce .

W drugiej połowie marca zostanie podjęta decyzja, gdzie na Warmii i Mazurach wybudowana zostanie nowafabryka grupy przemysłowej Swedwood należącej do IKEA - poinformowała Joanna Łozińska, rzeczniczka IKEA w Polsce .

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę, inwestor przewiduje budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio - w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów - drugie tyle osób. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Pod budowę całej fabryki inwestor poszukuje terenu o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Na początku roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250 tys. metrów szesciennych surowca tartacznego rocznie.

Według Łozińskiej, dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko-mazurskim. Plany zakładają stworzenie "łańcucha" zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt - mebel.

Szwedzka firma IKEA zatrudnia w Polsce około 8 tys. pracowników, w tym w produkcji ponad 6 tys. osób. Polska jest drugim co do wielkości dostawcą do sieci IKEA na świecie. Wartość inwestycji grupy IKEA w Polsce do końca 2004 roku wyniosła 800 mln USD.  ali/ pwd/ kaj/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane