W drugim kwartale indeksy wyhamują

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-04-2004, 00:00

Wzrost cen większości akcji o kilkadziesiąt proc. i indeksów o kilkanaście — to było w I kwartale. W drugim będzie już gorzej.

Pierwsze trzy miesiące tego roku mogły rozbudzić apetyty inwestorów. Wzrosły kursy aż 185 spółek, a tylko 27 dotknęła przecena. Liderzy wzrostów (Próchnik, Alpras oraz Swarzędz) dali zarobić grubo ponad 200 proc. Indeks WIG zwiększył wartość o blisko 15 proc., WIG20 o 12 proc.

Najlepiej wiodło się sektorowi budowlanemu oraz nowych technologii: WIG-Budownictwo zyskał prawie 30 proc., a TechWIG ponad 20 proc. Dobre wyniki spółek dawały nadzieję na dalszy szybki ich rozwój i zachęcały do kupowania akcji.

W kolejnym kwartale tak spektakularnych wzrostów raczej nie będzie. Pogorszenie koniunktury analitycy wróżą już w kwietniu.

— W bieżącym miesiącu nie liczyłbym na duże wzrosty, choć jest szansa na zachowanie trendu wzrostowego na GPW — uważa Marek Świętoń, analityk ING IM Polska.

Wśród specjalistów panuje przekonanie, że inwestorzy zechcą wykorzystać ostatni miesiąc przed akcesją do realizacji zysków.

— Właśnie z tego powodu spodziewam się pogorszenia koniunktury. Także z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest mocno ograniczony. Pokonanie w najbliższym czasie przez WIG20 poziomu 1800 pkt wydaje się niemożliwe — ocenia Katarzyna Płaczek, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Na warszawski parkiet negatywnie będą wpływać obawy o sprawne utworzenie nowego rządu oraz groźby zamachów terrorystycznych. Analitycy podkreślają też, że nie ma co nastawiać się na grę pod dobre wyniki, bo są one już wkalkulowane w wyceny większości spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy