Czytasz dzięki

W Dubaju powstanie pierwszy na świecie budynek z drukarki 3D

AR, Reuters
opublikowano: 30-06-2015, 16:21

Jednopiętrowa budowla będzie mieć 185 mkw. powierzchni i ma służyć jako biuro. Powstanie w całości dzięki technologii druku 3D - to szumne zapowiedzi nowej inwestycji stolicy jednego z arabskich emiratów.

Reuters donosi, że, warstwa po warstwie, w Dubaju ma zostać zbudowany, a raczej wydrukowany, pierwszy na świecie biurowiec w technologii druku 3D. Poinformował o tym w rządowym komunikacie we wtorek Mohamed Al Gergawi, minister w rządzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Projekt realizowany będzie z chińskim partnerem - spółką Winsun, która jest jednym z globalnych pionierów  w dziedzinie tworzenia konstrukcji budowlanych za pomocą druku 3D. Ich technologia ma skrócić czas inwestycji o połowę i obniżyć koszty robocizny nawet do 70 proc.

Budynek, wraz z pełnym umeblowaniem, powstanie w 6-metrowej drukarce 3D z materiałów takich jak: beton, gips szkło i plastik.

Druk 3D to technologia, która służy do tworzenia w drukarkach przedmiotów codziennego użytku, części do maszyn, biżuterii a nawet implantów i protez kończyn w medycynie. Dotychczas nigdzie na świecie nie powstał jeszcze dzięki niej budynek użytkowy, który stałby się elementem architektury miasta. Firma Winsun, której siedziba jest w Szanghaju, wybudowała już jednak kilka pokazowych budowli dzięki technologii druku 3D,  m.in. 10 małych domków (zajęło to 24 godziny), rezydencję w Singapurze oraz 6-piętrowy blok mieszkalny.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Reuters

Polecane