W e-banku chcemy płacić za spokój

WCH
19-03-2008, 00:00

Od 6 do 13 złotych gotowi są płacić klienci e-banku za lepsze zabezpieczenia ich wirtualnego rachunku.

Od 6 do 13 złotych gotowi są płacić klienci e-banku za lepsze zabezpieczenia ich wirtualnego rachunku.

F-Secure, producent rozwiązań do zabezpieczenia danych i ochrony przed włamaniami, zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, a dotyczących postrzegania przez Polaków kwestii bezpieczeństwa bankowości online. Wnioski? Zaledwie 10 proc. badanych zadeklarowało, że nie boi się niczego podczas korzystania z usług finansowych w internecie. Czego najbardziej obawiają się Polacy? Blisko połowa z nich wskazuje włamania na konto. Niepokój budzą też możliwość kradzieży loginu i hasła (13 proc.), fałszywe strony banków, czyli phishing (6 proc.). Bycia podglądanym przez programy typu spyware obawia się 3 proc. ankietowanych.

— Usługi banków dostępne poprzez sieć są dla Polaków dziedziną, na temat której nie mają wyrobionej opinii, i której bezpieczeństwa nie są pewni — mówi Michał Iwan z firny F-Secure.

Ile dla klientów banków internetowych jest warta dodatkowa ochrona przed zagrożeniami? Blisko 60 proc. zapytanych nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Bardziej zdecydowane były osoby zajmujące kierownicze stanowiska, prywatni przedsiębiorcy, pracownicy administracji oraz studenci. Grupy te różniły się względem siebie poziomem deklarowanych miesięcznych opłat. Średnia kwota wynosiła 7,7 zł. Najwięcej, bo około 13 zł miesięcznie, byliby w stanie zapłacić prywatni przedsiębiorcy. Kadra kierownicza deklarowała sumę około 10 zł, uczniowie i studenci zaledwie 6 zł. Osoby z wyższym wykształceniem za dodatkową ochronę konta byłyby w stanie zapłacić mniej więcej 11 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / W e-banku chcemy płacić za spokój