W Europie drożały przecenione banki

opublikowano: 12-11-2007, 19:21

Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkowe sesje mieszanymi wynikami. Popytem cieszyły się przecenione przez ubiegły tydzień akcje banków.

Na zamknięciu sesji główny indeks giełdy w Londynie rósł o 0,8 proc. W Paryżu poszedł w górę o 0,2 proc. W Berlinie główny indeks spadał przez cały dzień, ale pod koniec sesji odrobił znaczną część strat i spadał na zamknięciu o mniej niż 0,1 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 rósł na zamknięciu o zaledwie 0,03 proc. Największą, ponad 2,5 proc. stratę, zanotował indeks blue chipów z nowych krajów UE. Z 18 indeksów branżowych spadała wartość aż 11. Najmocniej, o 2,9 proc. poszedł w dół wskaźnik spółek surowcowych. Ponad 2 proc. spadła wartość indeksu spółek naftowych, co jest skutkiem taniejącej ropy. Największym popytem cieszyły się akcje banków. Indeks branży zyskał 2,55 proc. Przez cały ubiegły tydzień spadł o 7 proc., najmocniej od października 2000 roku. Wycena akcji banków wchodzących w skład spadła do 8,7-krotności zysków. Oznacza to, że są one najtańsze od siedmiu lat. W poniedziałek mocno w górę poszły notowania Barclays. Akcje jednego z największych brytyjskich banków straciły w ubiegłym tygodniu 12 proc. wartości. W poniedziałek zdrożały o 8 proc. Akcje Northern Rock, brytyjskiego banku hipotecznego, zdrożały o 6,5 proc. Olivant Advisers, fundusz inwestycyjny byłego szefa UBS zapowiedział, że może kupić mniejszościowy pakiet akcji banku, który musiał niedawno korzystać z pomocy Banku Anglii.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane