W Europie euforia

opublikowano: 24-01-2008, 18:38

Na europejskich giełdach zapanowała euforia. Inwestorzy zaczęli wierzyć, że rynki znalazły dno i się od niego odbiły. Indeksy rekordowo wzrosły.

Na zamknięciu czwartkowej sesji główny indeks giełdy w Londynie rósł o 4,75 proc., we Frankfurcie zwyżkował o 5,93 proc., a w Paryżu szedł w górę aż o 6,04 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 zyskał 5,24 proc. To największy wzrost wartości indeksu od marca 2003 roku, kiedy rozpoczął on marsz w górę po okresie słabej koniunktury spowodowanym pęknięciem bańki internetowej. Wzrosła wartość wszystkich 18 indeksów branżowych. Najmniej zyskał wskaźnik spółek ochrony zdrowia, który wzrósł tylko o 1,3 proc. Reszta indeksów poszła w górę o więcej niż 3 proc. Najmocniej, aż 8,65 proc. zyskał wskaźnik spółek technologicznych. Do poprawy nastrojów przyczyniły się dobre wyniki kwartalne Nokii. Aż 7,66 proc. zyskał indeks branży ubezpieczeniowej. Inwestorzy nabrali do niej zaufania po sygnałach z USA, wskazujących wolę uchronienia przed kłopotami finansowymi największych spółek zajmujące się ubezpieczeniem obligacji. W górę poszły notowania największych europejskich spółek ubezpieczeniowych, Allianza i AXA. W branży finansowej ponad 4 proc. spadkiem kursu wyróżniał się Societe Generale. Drugi francuski bank ujawnił, że jeden z jego traderów spowodował ponad 7 mld USD strat. Spółka chce pozyskać ponad 5,5 mld USD od inwestorów na ratunkowe podwyższenie kapitału.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Europie euforia