W Europie giełdowe zwyżki, oczekiwanie na restart handlowy USA-Chiny

  • PAP
opublikowano: 20-08-2018, 10:25

W Europie giełdowe indeksy podążają na północ. Na rynkach oczekiwanie na początek nowej rundy negocjacji handlowych USA-Chiny. W dalszej części tygodnia ważne dla graczy rynkowych będą komentarze bankierów centralnych, którzy spotkają się podczas sympozjum w Jackson Hole - podają maklerzy.

Giełda we Frankfurcie
Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie fot. REUTERS/Staff/Remote/Forum

Delegacja Chin przygotowuje się do spotkania pod koniec sierpnia w Waszyngtonie do nowych rokowań z USA, których celem jest zawarcie ugody w sporze handlowym ze Stanami. Chiny nie chcą bowiem, by doszło do zaostrzenia wojny handlowej pomiędzy dwoma mocarstwami.

Ważne dla graczy rynkowym będą w dalszej części tego tygodnia komentarze bankierów centralnych w Jackson Hole - w piątek i sobotę.

Prezes Fed Jerome Powell wygłosi przemówienie w piątek, a inwestorzy będą w jego komentarzach szukać wskazówek co do dalszych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej - począwszy od prawdopodobnej ścieżki zmian stóp procentowych i polityki balance sheet, a skończywszy na podejściu Powella do zawirowań na rynkach wschodzących.

Na rynkach oczekuje się, że Fed podczas swojego wrześniowego posiedzenia podwyższy stopy procentowe, już po raz trzeci w tym roku, ale już czwarty taki ruch - w grudniu - jest mniej pewny.

W lipcu Powell oceniał, że stopniowe podwyżki stóp procentowych w USA na razie "są odpowiednie".

Na marginesie spotkania w Jackson Hole prawdopodobnie dojdzie do dyskusji na temat zawirowań na rynkach wschodzących w ostatnich dniach, a szczególnie w Turcji.

W czwartek minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował, że Waszyngton nałoży kolejne sankcje na Turcję, jeśli tamtejsze władze nie uwolnią amerykańskiego pastora Andrew Brunsona.

Też w czwartek minister finansów Turcji Berat Albayrak zapewnił, że Ankara nie zwróci się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a Turcja nie wprowadzi kontroli kapitału, aby wesprzeć swoją walutę.

W środę władze Kataru obiecały, że zainwestują w turecką gospodarkę 15 mld USD. W niedzielę Katar podał, że banki centralne - katarski i turecki - podpisały swap walutowy, który ma zapewnić stabilność finansową Turcji i ratować turecką lirę przed dalszym słabnięciem poprzez wymianę kapitału w katarskich rialach na turecką lirę.

W tym tygodniu w Turcji jest świąteczna przerwa - to może oznaczać niskie obroty i możliwość gwałtownych wahań kursu walutowego. W poniedziałek jeszcze trwa handel.

Tymczasem w poniedziałek o 17.00 rozpocznie się wystąpienie prezesa Fed z Atlanty - Raphaela Bostica - w Kingsport and Bristol Chamber of Commerce w Kingsport. Temat: prognozy dla gospodarki USA.

Na rynku walutowym w poniedziałek euro traci 0,2 proc. do 1,1419 USD. Japoński jen słabnie o 0,1 proc. do 110,64 za dolara USA. Turecka lira zniżkuje o 1,3 proc. do 6,0962 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pkt bazowy do 2,86 proc.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,05 proc. do 65,92 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie drożeje o 0,8 proc. do 5.974,50 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu