W Europie indeksy w większości w dół

  • PAP
opublikowano: 02-07-2019, 10:40

Po otwarciu sesji w Europie nastąpiło pogorszenie sentymentu i notowania idą w dół. Analitycy wskazują, że kwestie handlowe są dalekie od rozwiązania, mimo uzgodnień o wznowieniu negocjacji USA-Chiny na szczycie G20.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,15 proc. do -0,25 proc.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów, a S&P 500 ustanowił nowy rekord.

W Azji Nikkei 225 wzrósł na koniec sesji o 0,11 proc., a chiński SCI był 0,03 na plusie.

Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 96,76 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,02 proc. do 1,1291.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,26 proc. do 108,42.

Kurs funta zniżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,2625.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,01 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 24 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -16 pb.

Z kolei rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,36 proc., najniżej w historii.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,16 proc. do 59 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,02 proc. do 65,04 USD/b.

PO SPOTKANIU PREZYDENTÓW USA I CHIN

"To już się zaczęło" - powiedział Trump na pytanie dziennikarzy o powrót do negocjacji z Chinami. "Na razie odbywają się rozmowy telefoniczne, ale dojdzie także do spotkania urzędników amerykańskich i chińskich" - wyjaśnił amerykański prezydent.

Zdaniem Trumpa nowa umowa handlowa powinna być bardziej korzystna dla USA niż dla Chin. "Oni od wielu lat mają nad nami dużą przewagę w handlu. Dlatego umowa musi stanowić dla nas korzyść. Nie może być porozumienia na zasadzie 50/50" - stwierdził amerykański prezydent.

Powrót do rokowań gospodarczych i handlowych między obydwoma krajami uzgodnili w sobotę Trump i przywódca Chin Xi Jinpinga podczas szczytu G20 w Osace. Prezydent USA zadeklarował wówczas także, iż USA nie wprowadzą nowych ceł na produkty z Chin. Zapowiedział także zdjęcie Huawei i inne firmy z „czarnej listy” przedsiębiorstw, które nie mogą kupować towarów od firm z USA.

Tymczasem w poniedziałek w Hongkongu ponad 40 osób odniosło obrażenia w czasie antyrządowych protestów, w 22. rocznicę przyłączenia go do Chin – poinformowały miejscowe władze. Wieczorem grupa protestujących wdarła się do siedziby hongkońskiego parlamentu. Niedługo potem hongkońska policja oczyściła okolice siedziby lokalnego parlamentu z okupujących je w poniedziałek demonstrantów.

"Euforia, że negocjacje handlowe zostały wznowione prawdopodobnie osłabła, a rynki wracają do ostrożnego nastawienia” - powiedział Prakash Sakpal, ekonomista z ING w Singapurze, dodając, że silniejsze ożywienie wymagałoby większego wsparcia.

"Musimy zobaczyć znaczne postępy w negocjacjach w wojnie handlowej między Chinami a USA. Powinniśmy również zobaczyć więcej bodźców stymulujących politykę gospodarczą w regionach, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się aktywności gospodarczej” - dodał.

TARCIA NA LINII UE-USA

Na kolejnym froncie wojny handlowej USA zapowiedział dodanie produktów pochodzących z Unii Europejskiej o wartości ok. 4 mld USD do listy towarów objętych cłami, które mają być odwetem w długotrwałym sporze transatlantyckim o finansowanie z budżetu firm Boeing i Airbus.

Na wyżej wymienionej liście znajdują się towary z Europy o wartości 25 mld USD. Waszyngton zarzuca UE dofinansowywanie Airbusa, natomiast Europa prowadzi podobne postępowanie wobec Boeinga.

"Problemem jest rozszerzenie sporu handlowego. Europa, USA i Chiny odpowiadają za prawie dwie trzecie globalnego PKB - powiedział Michael McCarthy, główny strateg ds. rynków w CMC Markets. "Trwające zakłócenia w handlu mogą osłabić globalny wzrost” – dodał.

IMPAS W UE PRZY OBSADZIE STANOWISK

Przywódcy państw i rządów krajów unijnych mają wznowić obrady na szczycie we wtorek o godz. 11.

Przywódcy państw i rządów krajów UE mimo 19 godzin rozmów nie zdołali dotychczas wypracować na szczycie w Brukseli porozumienia w sprawie podziału unijnych stanowisk. Źródła w Brukseli nie wykluczają, że we wtorek liderzy będą musieli głosować.

Reuters/FORUM
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane