W Europie jednak zielono na finiszu

WST
opublikowano: 24-02-2010, 18:58

Środa była kolejnym niespokojnym dniem na  zachodnioeuropejskich giełdach. Po silnych spadkach dzień wcześniej na Wall Street i czerwonym porannym finiszu na zdecydowanej większości giełd w Azji inwestorzy handlujący na parkietach Starego Kontynentu nie mieli powodów do  optymizmu.

Nieco lepszy od oczekiwań wskaźnik zaufania niemieckich konsumentów nie był w stanie poprawić nastrojów po potwierdzającym stagnację odczycie dynamiki PKB Niemiec w ostatnim kwartale minionego roku.

Dopiero zaskakująco wzrost grudniowych nowych zamówień w przemyśle eurolandu (+0,8 proc. wobec prognozy spadku o 1 proc.) zachęcił kupujących do podjęcia bardziej zdecydowanych prób odreagowania. Na giełdach dało się wyczuć ogromne napięcie związane z oczekiwaniem na popołudniowe wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed odnośnie oceny stanu gospodarki. P

o otwarciu sesji za oceanem atmosferę dodatkowo podgrzała informacja o zaskakującym spadku sprzedaży nowych domów w styczniu. Szybko jednak poszła ona w niepamięć po uspokajającym komentarzu przedstawiciela amerykańskich władz monetarnych, który potwierdził że tamtejsza gospodarka nadal potrzebuje niskich stóp.

Zachęciło to kupujących w efekcie czego indeksy trzech głównych giełd w Europie zanotowały na finiszu dodatnie zmiany.

Słaby dzień mieli akcjonariusze Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Analitycy Barclays, obniżyli  z „przeważaj” do „niedoważaj” rekomendację dla akcji drugiego pod względem wielkości hiszpańskiego banku. Silnie spadały również papiery Bilfinger Berger, po tym jak broker Equinet obniżył niemieckiemu potentatowi budowlanemu cenę docelową o 16 proc. Presji podaży poddały się też udziały głównego konkurenta, koncernu Hochtief.

W przeciwnym kierunku do rynku podążały notowania Vallourec, francuskiego producenta rur stalowych dla sektora gazowego i naftowego. Wszystko za sprawą lepszych niż oczekiwali analitycy rezultatów kwartalnych.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie jednak zielono na finiszu