W Europie lepsze nastroje niż na Wall Street

Marek Druś
opublikowano: 30-07-2009, 00:00

Europejscy inwestorzy są w doskonałych nastrojach. To głównie zasługa dobrych wyników kwartalnych spółek. Paneuropejski DJ Stoxx 600 od 10 lipca wzrósł około 12 proc. Z 20 indeksów branżowych rosła wartość 19. Spadał tylko wskaźnik spółek surowcowych, do czego przyczyniła się wiadomość o słabych wynikach koncernu stalowego ArcelorMittal. Dalszy spadek cen miedzi przekładał się także na przecenę papierów największych koncernów wydobywczych, m.in. BHP Billiton.

Największe wzrosty notowała branża chemiczna. Najmocniej w tym roku drożały akcje holenderskiego koncernu Akzo Nobel, który zaskoczył większym, niż oczekiwano EBITDA. Najwyżej od lutego notowany był Ba-yer. Zysk netto niemieckiej spółki okazał się o 35 proc. wyższy od prognozowanego. Mocno wzrósł także indeks spółek motoryzacyjnych. Pomogły duże wzrosty kursów Peugeota i Daimlera, których straty okazały się niższe, niż oczekiwano.

W USA sesje rozpoczęły się spadkami indeksów. Taniały spółki surowcowe, m.in. Alcoa i Exxon Mobil, co wynikało ze spadku cen aluminium i ropy. W dół poszedł kurs Morgan Stanley. Goldman Sachs obniżył jego rekomendację, bo spodziewa się niższych przychodów.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu