W Europie małe zmiany głównych wskaźników giełdowych

  • PAP
opublikowano: 13-04-2021, 10:06

W zachodniej Europie we wtorek widoczne są małe zmiany głównych giełdowych wskaźników. Indeksy pozostają w pobliżu rekordowych poziomów. Inwestorzy czekają na publikacje danych kwartalnych spółek z regionu. Pozytywnie wygląda sytuacja brytyjskiej gospodarki - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,1 proc. W tym roku indeks ten zyskał 9 proc., a pandemiczna strata z poprzednich miesięcy została już "wymazana".

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

We wtorek najmocniej zwyżkuje sektor spółek wydobywczych. Słabiej wygląda sytuacja branży firm defensywnych, m.in. związanych z komunikacją i ochroną zdrowia.

Fagron traci 12 proc. - sprzedaż spółki w I kw. spadła o 4,8 proc.

Avanza zyskuje 8,1 proc. - najmocniej od VII 2020 r. Spółka uaktualniła swoje dane o tradingu. Wstępny zysk netto w I kw. wzrósł mocniej niż spodziewali się tego analitycy.

Leoni drożeje o 5,2 proc. - jeden z największych udziałowców spółki zwiększył swój pakiet.

Casino zwyżkuje o 2,7 proc. - firma będzie rozważać sprzedaż pakietu akcji.

Babcock zyskuje 34 proc. po dokonaniu przeglądu aktywów. Spółka będzie mogła zaoszczędzić ok. 40 mln funtów rocznie.

Just Eat Takeaway. com NV drożeje o 0,9 proc. - spółka zanotowała w I kw. wzrost zamówień na dostawę żywności o 79 proc.

Uczestnicy rynku monitorują możliwe zagrożenia dla wzrostu gospodarczego, w tym dane finansowe spółek, postępy w szczepieniach na covid-19 i ryzyko wzrostu inflacji i podwyżki stóp procentowych przez banki centralne.

"Rentowności obligacji skarbowych znów rosną i mają potencjał, aby kolejny raz wpłynąć na rynki akcji" - mówi James Athey, manager finansowy w Aberdeen Standard Investments.

"Jeśli zaś chodzi o sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki to poziom niepewności z tym związany jest niewiarygodnie wysoki" - dodaje.

Tymczasem pozytywnie wygląda sytuacja brytyjskiej gospodarce, która w lutym powróciła do wzrostu.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w II o 0,4 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 2,2 proc.

Poprawie nastrojów Brytyjczyków pomaga prowadzony program masowych szczepień na Covid-19 i rysująca się perspektywa łagodzenia ograniczeń w gospodarce związanych z pandemią koronawirusa.

"Ogólnie rzecz biorąc - chociaż dane o PKB mogłyby być jeszcze lepsze, to nie są rozczarowaniem" - mówi Valentin Marinov, szef strategii walutowej G10 w Credit Agricole.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1895 USD, niżej o 0,1 proc.

Japoński jen traci 0,5 proc. do 109,66 za 1 USD.

Rentowność amerykańskich 10-letnich UST wynosi 1,69 proc., wyżej o 3 pb.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,13 USD, wyżej o 0,75 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,80 USD za baryłkę, wyżej o 0,81 proc.

Złoto tanieje o 0,3 proc. do 1.727,49 USD za uncję.

O 11.00 zostanie opublikowany indeks ZEW w Niemczech w IV.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane