W Europie małe zmiany na giełdach

  • PAP
opublikowano: 13-04-2018, 09:52
aktualizacja: 13-04-2018, 09:55

Giełdy akcji w zachodniej Europie notują w piątek małe zmiany indeksów.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Na rynkach obawy o relacje handlowe USA jeszcze bardziej osłabły, bo prezydent Donald Trump dalej łagodzi retorykę dotyczącą handlu z Chinami i rozważa powrót do paktu TPP - Trans-Pacific Partnership. Większe zyski na giełdach ogranicza jednak perspektywa ataków militarnych w Syrii - podają maklerzy.

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, jednak nie podjął ostatecznej decyzji o ataku na Syrię. W czwartek Trump miał też rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Administracja USA nadal ocenia dane wywiadu w sprawie ataku chemicznego w Syrii i prowadzi konsultacje z partnerami i sojusznikami.

Trump poinformował, że decyzja w sprawie działań w Syrii zostanie podjęta "już niebawem" i że po domniemanym ataku chemicznym na miasto Duma, on i jego zespół przyglądają się rozwojowi sytuacji "bardzo, bardzo gruntownie".

Wcześniej w czwartek prezydent USA napisał na Twitterze, że ewentualne uderzenie militarne na Syrię może nastąpić "bardzo szybko, albo wcale nie tak szybko".

"USA mogą w końcu uniknąć ataku na Syrię, a spory handlowe USA-Chiny, które straszyły rynki przez ostatnie tygodnie, też raczej nie rozwiną się w wojnę handlową" - ocenia Ryuta Otsuka. strateg Toyo Securities Co. w Tokio.

Z kolei Hideyuki Ishiguro, starszy strateg Daiwa Securities Co. w Tokio, wskazuje, że światowe rynki stały się bardziej wrażliwe na czynniki ryzyka.

"Rynki stały się bardziej wrażliwe na czynniki ryzyka i wahają się między nadzieją a rozpaczą biorąc pod uwagę uwagi (tweety) Trumpa" - mówi Ishiguro.

"Problemy Syrii i tarć handlowych USA-Chiny nie zostały jeszcze rozwiązane, ale sytuacja nieco się uspokoiła, co ułatwia inwestorom podejmowanie decyzji w sprawie zakupu akcji" - dodaje.

Jane Fu z CMC Markets mówi, że inwestorzy zazwyczaj reagują bardzo gwałtownie zarówno na dobre, jak i złe wiadomości.

"Wszelkie informacje, które pojawiają się, czy to geopolityczne, czy ekonomiczne, mogą potencjalnie wywołać kolejną rundę zmienności na rynkach" - ocenia.

Tymczasem w piątek o 11.00 zostanie opublikowana informacja o bilansie handlowym w strefie euro w lutym.

O 14.00 prezes Fed z Bostonu Eric Rosengren wystąpi podczas śniadania w Bostonie, a godzinę później prezes Fed z St. Louis James Bullar wygłosi wykład na Washington University w St. Louis.

O 16.00 zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów w USA w IV, opracowany przez Uniwersytet Michigan.

O 19.00 prezes Fed z Dallas Robert Kaplan weźmie udział w lunchu w Odessie.

Na giełdach w Europie o 15 proc. spada kurs akcji spółki Sage Group, najmocniej od 2001 r., po obniżeniu prognoz przychodów w 2018.

Na rynku walutowym kurs euro spada o 0,04 proc. do 1,2322 USD, a japoński jen traci 0,2 proc. do 107,59 za dolara USA.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,2 proc. do 66,93 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie bez zmian - po 6.818,00 USD za tonę, ale wcześniej zyskiwała 0,2 proc. do 6.837,00 USD.

W USA początek publikacji wyników kwartalnych - w piątek swoje dane poda m.in. JPMorgan Chase & Co. i Citigroup Inc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu