W Europie na giełdach przewaga pozytywnych nastrojów

  • PAP
opublikowano: 01-10-2018, 10:28

W zachodniej Europie na giełdach w poniedziałek na razie przewaga pozytywnych nastrojów i zwyżki indeksów. Ostro spada kurs akcji przewoźnika lotniczego Ryanair, za to walory spółki Linde mocno drożeją - podają maklerzy.

Walory Ryanair tanieją aż o 9,8 proc., po obniżeniu przez tego przewoźnika prognoz zysku na rok finansowy 2019 o 12 proc. m.in. z powodu wysokich cen ropy naftowej.

Wśród "spadkowiczów" są w poniedziałek banki, które tracą po informacji "La Repubblica", że Komisja Europejska odrzuci w listopadzie propozycje budżetowe Włoch.

Mocno drożeją za to akcje spółki Linde, która uzyskała zgodę chińskich władz na fuzję z Praxair.

Inwestorzy nadal interesują się rozmowami handlowymi i ich wpływem na globalną gospodarkę.

Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie "nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek" - napisali we wspólnym komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Zmieniony Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) między USA, Meksykiem i Kanadą oznaczono nowym skrótem "USMCA".

"Teraz jednak największym powodem do niepokoju są Włochy. Ten temat zdominuje najbliższe sesje na rynkach" - mówi Guillermo Hernandez Sampere, szef tradingu w MPPM EK w Eppstein.

"Za to pozytywne jest to, że USA i Kanada osiągnęły porozumienie. Są też nadal otwarte drzwi do osiągniecia porozumienia USA z Chinami - rynki by to dobrze odebrały" - dodał.

Wicepremier Włoch Matteo Salvini w wywiadzie dla "Il Messaggero" powiedział, że rząd nie dokona żadnych zmian w planach budżetowych pomimo negatywnej reakcji rynków. "(...) nie zmienimy naszego planu nawet na jotę" - zapowiedział.

Z kolei Giancarlo Giorgetti, podsekretarz stanu we włoskim rządzie, w wywiadzie dla "La Repubblica", powiedział, że włoski rząd może dokonać korekty budżetu na 2019 r. "Włoski rząd może w razie potrzeby zmienić niektóre środki w planie budżetu na 2019 r." - powiedział Giorgetti.

Wkrótce inwestorzy poznają wskaźniki PMI we IX m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i W.Brytanii.

Włoskie obligacje rozpoczynają trzeci ciężki dzień - w poniedziałek rentowność 2-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 14 pkt. bazowych do 1,17 proc. 10-latki zyskały 7 pkt. bazowych do 3,22 proc. Ich spread od 10-letnich bundów wynosi już 274 pkt. bazowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu