W Europie największa wyprzedaż od trzech miesięcy

19-11-2007, 19:18

Widmo recesji w USA przeraziło europejskich inwestorów. Indeksy rynków akcji poszły w dół najmocniej od co najmniej trzech miesięcy.  

Poniedziałkowa wyprzedaż zakończyła się 1,3 proc. spadkiem giełdy we Frankfurie, 1,6 proc. zniżką w Paryżu i aż 2,7 proc. zapaścią na giełdzie w Londynie. Paneuropejski DJ Stoxx 600 stracił 2,2 proc. Indeks blue chipów, DJ Stoxx 50, spadł o 1,3 proc. Najmniejszą zniżkę zanotował DJ Stoxx EU Enlarged 15, w skład którego wchodzą największe spółki z nowych państw Unii Europejskiej. Na zamknięciu spadał tylko o 0,55 proc.

Z 18 indeksów branżowych wartość tylko trzech spadła mniej niż 1 proc. Najmniej, zaledwie 0,03 proc., stracił wskaźnik spółek telekomunikacyjnych. Najmocniej, o 5,4 proc., poszedł w dół indeks spółek surowcowych. Inwestorzy sprzedają ich akcje obawiając się, że recesja w USA i wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego w Chinach spowoduje mniejszy popyt na metale. O 3,9 proc. spadł wskaźnik spółek motoryzacyjnych. Taniały akcje Volvo i Volkswagena, które znaczną cześć sprzedaży generują na rynku amerykańskim. O 2,6 proc. w dół poszedł wskaźnik banków. Aż o 21 proc. spadła rynkowa cena Northern Rock. Inwestorzy sprzedawali akcje brytyjskiego banku hipotecznego po tym jak rząd poinformował, że nie będzie mu dalej pomagał finansowo.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Europie największa wyprzedaż od trzech miesięcy