W Europie niewielkie wzrosty

(Marek Druś)
opublikowano: 10-07-2006, 19:19

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami indeksów. Nastroje poprawiły się jednak dopiero po minięciu półmetka sesji. Wcześniej na rynkach przeważała umiarkowanie podaż.

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami indeksów. Nastroje poprawiły się jednak dopiero po minięciu półmetka sesji. Wcześniej na rynkach przeważała umiarkowanie podaż.

Na zamknięciu sesji w Londynie FTSE100 rósł o 0,13 proc., we Frankfurcie DAX zwyżkował o 0,43 proc., a w Paryżu CAC40 zyskał 0,58 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 rósł na zamknięciu o 0,33 proc. Spośród 18 indeksów branżowych spadał tylko jeden. Indeks spółek surowcowych stracił w poniedziałek 0,7 proc. Najmocniej, o 0,85 proc., wzrósł indeks producentów dóbr konsumpcyjnych i towarów codziennego użytku.

W grupie najmocniej drożejących w poniedziałek spółek znalazł się brytyjski Diageo, największy na świecie producent markowych alkoholi, francuski L'Oreal, globalny lider rynku kosmetyków, oraz PRR, francuski dystrybutor markowych dóbr, właściciel m.in. Gucci Group.

Wśród najmocniej przecenionych spółek znalazł się brytyjski koncern muzyczny EMI Group. W prasie pojawiły się informacje, że już we wtorek wejdzie on do rywalizacji o przejęcie należącego do Bertelsmanna wydawnictwa muzycznego BMG, którego wartość szacuje się na 800 mln GBP. Dodatkowo inwestorów wystraszyła wiadomość, że największy akcjonariusz EMI opowiedział się za podwyższeniem przez spółkę oferty przejęcia amerykańskiego Warner Music.

Staniały akcje Renault. Część analityków ostrzegło, że ewentualne powiązanie francuskiej spółki oraz kontrolowanego przez nią japońskiego Nissana z General Motors może mieć negatywny wpływ na zarządzanie. Dodatkowo agencja Fitch ostrzegła, że wynikiem powiązania spółek może być obniżenie ratingu Nissana.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie niewielkie wzrosty