W Europie niewielkie wzrosty dzięki udanej końcówce sesji

opublikowano: 21-08-2007, 19:35

Po bardzo nerwowych sesjach największe europejskie giełdy zakończyły dzień niewielkimi wzrostami głównych indeksów.

Wtorkowe notowania przebiegały w bardzo nerwowej atmosferze. Europejscy inwestorzy wsłuchiwali się w sygnały, które mogłyby wpłynąć na przebieg sesji w USA. Ostatecznie, na samym finiszu notowań inicjatywę przejął popyt. Miały w tym pomóc spekulacje, według których kolejna obniżka stóp procentowych w najbliższym czasie w USA jest pewna. Ostatecznie sesja w Londynie zakończyła się 0,12 proc. wzrostem, we Frankfurcie wyniósł on 0,23 proc., a w Paryżu główny indeks zyskał 0,35 proc.

Paneuropejski DJ Stoxx 600 zakończył dzień symbolicznym, 0,02 proc. wzrostem. Indeks blue chipów, DJ Stoxx 50, zyskał zaledwie 0,04 proc. Znów gorsze niż na Zachodzie nastroje panowały na rynkach wschodnioeuropejskich. DJ Stoxx EU Enlarged 15, w skład którego wchodzą blue chipy m.in. z Polski, Czech i Węgier, zakończył dzień 0,6 proc. spadkiem.

Z 18 indeksów branżowych spadła wartość tylko sześciu. Najwięcej, 0,65 proc., stracił wskaźnik spółek detalicznych. Najmocniej poszły w górę indeksy branży chemicznej (1,6 proc.) i motoryzacyjnej (1,25 proc.).

Taniały akcje banków. Indeks branży stracił 0,3 proc. Inwestorzy wciąż obawiają się wiadomości o stratach wynikających z kryzysu rynku kredytowego. W dół poszły notowania brytyjskiego Barclays i szwajcarskiego UBS. Inwestorzy kupowali akcje spółek stalowych, do czego zachętą było podwyższenie rekomendacji branży do "przeważaj" przez Credit Suisse. Wzrosły notowania m.in. Arcelor Mittal i szwedzkiego SSAB Svenskt Staal.
MD 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Europie niewielkie wzrosty dzięki udanej końcówce sesji