W Europie niewielkie zwyżki dzięki poprawie w USA

20-08-2001, 19:27

LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe sesje na giełdach Europy zakończyły się niewielkimi zwyżkami, dzięki poprawie notowań w Nowym Jorku. Przeceny nie uniknęły jednak spółki z sektora nowych technologii.

Akcje Bayera wzrosły o ponad trzy procent. Powodem zwyżki były doniesienia prasowe, że GlaxoSmithKline jest zainteresowany kupnem działu farmaceutycznego niemieckiego koncernu za 15 miliardów dolarów.

Do godziny 19.15 czasu warszawskiego indeks Eurotop 300 zyskał 0,05 procent, a EuroStoxx 50 wzrósł o 0,11 procent. W trakcie poniedziałkowych sesji indeksy znalazły się na najniższych poziomach od października 1999 roku.

W tym czasie Dow Jones wzrósł o 0,44 procent dzięki serii dobrych wyników kwartalnych.

Akcje sieci sklepów z zabawkami Toys R US wzrosły o prawie siedem procent, ponieważ spółka zapowiedziała, że w czwartym kwartale odzyska rentowność.

Inwestorzy czekają na informacje, które mogłyby stać się sygnałem trwałej poprawy sytuacji gospodarczej na świecie.

Obroty podczas poniedziałkowych sesji były niewielkie, ponieważ większość inwestorów i zarządzających aktywami jeszcze nie wróciła z wakacji. Ci, którzy pozostali czekają na wtorkową decyzję Fed w sprawie stóp procentowych.

Analitycy zgodnie prognozują, że Fed obniży koszty pieniądza o kolejne 25 punktów bazowych. Będzie to już siódma redukcja stóp procentowych w tym roku.

Indeks europejskiego sektora technologicznego spadł o 0,96 procent, a liderami zniżek byli głównie producenci sprzętu telekomunikacyjnego: Alcatel, Nokia i Ericsson.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie niewielkie zwyżki dzięki poprawie w USA