W Europie początek sesji z umiarkowanymi zwyżkami indeksów

  • PAP
opublikowano: 26-01-2021, 10:29

W zachodniej Europie wtorkowa sesja rozpoczyna się od umiarkowanych zwyżek głównych indeksów. Inwestorzy analizują wyniki finansowe podawane przez kolejne spółki i, póki co, kwestionują szanse na wprowadzenie bodźców fiskalnych w USA przed I połową marca - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,1 proc.

Najmocniej tracą spółki z sektorów: motoryzacja i podróże. Lepiej wygląda sytuacja branży usług finansowych i chemicznej.

Barco tanieje o 3,3 proc. - EBITDA w roku finansowym 2020 była słabsza od prognoz.

Rolls Royce zniżkuje o 7,7 proc. po aktualizacji danych dotyczących tradingu.

Prysmian traci 4,6 proc. po ofercie obligacji

EQT zyskuje 5 proc. po publikacji pozytywnych wyników za IV kw.

MBB zwyżkuje o 5 proc. po lepszych od guidance wstępnych rocznych wynikach finansowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na rynkach rosną obawy w związku z możliwym opóźnieniem planu wsparcia fiskalnego amerykańskiej gospodarki - w wysokości 1,9 biliona USD, zaproponowanym przez prezydenta Joe Bidena.

Chuck Schumer, lider większości w amerykańskim Senacie wskazał, że przyjęcie pakietu pomocowego dla gospodarki jest mało prawdopodobne przed połową marca.

Inwestorzy wolą też zachować ostrożność w związku z pojawiającymi się opiniami o bańkach na aktywach.

W Chinach bank centralny niespodziewanie wycofał 78 mld juanów (12 mld USD) z systemu finansowego - w ramach operacji otwartego rynku. Nastąpiło to po tym, jak Ma Jun, doradca Ludowego Banku Chin, zwrócił uwagę na ryzyko bańki m.in. na rynku akcji i nieruchomości.

Na rynkach nie słabnie zainteresowanie włoską sceną polityczną.

We wtorek premier Włoch Giuseppe Conte ma powiadomić podczas posiedzenia rządu o swej woli złożenia dymisji na ręce prezydenta - ogłosiła w poniedziałek jego kancelaria. Krok ten jest wynikiem osłabienia rządu po wyjściu z niego ugrupowania Italia Viva.

Tymczasem pandemia koronawirusa na świecie nie słabnie - Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że zakres szczepień przeciwko Covid-19 nie osiągnie poziomu, który zatrzymałby przenoszenie się wirusa w dającej się przewidzieć przyszłości.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że "pandemia wymknęła się spod kontroli", wg informacji Bild.

Na rynku walutowym euro jest kupowane po 1,2127 USD, niżej o 0,1 proc.

Brytyjski funt traci 0,3 proc. do 1,3641 USD.

Japoński jen kosztuje 103,74 za 1 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,03 proc.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,61 USD, niżej o 0,30 proc., a Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,72 USD za baryłkę, niżej o 0,29 proc.

Złoto na stabilnym poziomie: 1.855,00 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane