W Europie przecena, indeksy poniżej poziomu z początku roku

(Marek Druś)
08-06-2006, 19:28

Indeksy największych europejskich giełd kończyły czwartkowe sesje znacznymi spadkami. W Londynie FTSE 100 stracił 2,5 proc., w Paryżu i Frankfurcie CAC40 i DAX spadły o 2,9 proc. Wszystkie trzy indeksy mają niższą wartość od notowanej na początku roku.

Indeksy największych europejskich giełd kończyły czwartkowe sesje znacznymi spadkami. W Londynie FTSE 100 stracił 2,5 proc., w Paryżu i Frankfurcie CAC40 i DAX spadły o 2,9 proc. Wszystkie trzy indeksy mają niższą wartość od notowanej na początku roku.

Paneuropejski DJ Stoxx 600 zakończył dzień 2,7 proc. zniżką. Jego wartość spadła do najniższego poziomu od 15 grudnia 2005 roku. Największe straty poniosła branża surowcowa. Jej subindeks stracił w czwartek ponad 6 proc. Inwestorzy obawiają się, że podwyżki stóp procentowych spowolnią wzrost gospodarczy i spowodują spadek cen surowców, co odbije się na wynikach ich dostawców. W czwartek stopy podwyższył Europejski Bank Centralny. Pod koniec miesiąca prawdopodobnie zrobi to amerykański Fed.

Miedź staniała w czwartek o 6 proc. Akcje największego na świecie koncernu wydobywczego, BHP Billiton, staniały na giełdzie w Londynie o prawie 7 proc. Kurs BP, drugiego na świecie koncernu naftowego, spadł o ponad 3 proc. Cena ropy spadła mocno na światowych rynkach, do czego przyczyniła się także wiadomość o śmierci Abu Musab al-Zarqawiego, drugiego człowieka w Al Kaidzie i szefa organizacji w Iraku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie przecena, indeksy poniżej poziomu z początku roku