Czytasz dzięki

W Europie przewaga wzrostów; Katalonia gra na zwłokę, a w USA liczą się "minutki"

PAP
opublikowano: 11-10-2017, 10:06
aktualizacja: 11-10-2017, 10:07

Na giełdach w zachodniej Europie przeważają niewielkie wzrosty, ale indeks giełdy w Madrycie zwyżkuje o ponad 1,6 proc. Niepodległość Katalonii na razie została zawieszona, a w USA ważne będą "minutki" z wrześniowego posiedzenia Fed - podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Inwestorzy patrzą na rozwój wydarzeń wokół Katalonii po podpisaniu we wtorek przez szefa rządu katalońskiego Carlesa Puigdemonta deklaracji niepodległości.

Puidgemont oświadczył, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości regionu, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym.

Euro jest wyceniane w środę po 1,1814 USD i zyskuje 0,1 proc. Wspólna waluta umocniła się we wtorek o 0,6 proc. do dolara po tym, jak premier Katalonii zaproponował zawieszenie skutków deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym.

O godz. 9.00 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rządu w Madrycie. Po południu - o 16.00 - premier Hiszpanii Mariano Rajoy wygłosi w hiszpańskim parlamencie przemówienie na temat Katalonii.

W referendum z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, według rządu katalońskiego ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu.

Tymczasem na rynkach oczekiwanie na wieczorną (20.00) publikację protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, tzw. "minutek", które mogą dostarczyć wskazówek jak będzie wyglądać amerykańska polityka monetarna i czy możliwa jest grudniowa podwyżka stóp procentowych za Oceanem.

Przed "minutkami" wypowie się prezes Fed z Chicago - Charles Evans, który weźmie udział w moderowanej dyskusji na temat gospodarki i polityki monetarnej w USA - o 13.15. Po "minutkach" - o 20.40 - wystąpi prezes Fed z San Francisco John Williams.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane