W Europie rosną akcje technologiczne i telekomunikacyjne

Paweł Kubisiak
24-05-2002, 12:08

Piątkowe sesje na giełdach Starego Kontynentu zdominowały wzrosty spółek technologicznych i telekomunikacyjnych. Europejskim spółkom pomogła wczorajsza sesja na Wall Street, gdzie zanotowano zwyżki głównych indeksów, po nadspodziewanie dobrych danych o wzroście zamówień na dobra trwałe.

W południe francuski CAC 40 zyskał 0,74 proc., podczas gdy niemiecki DAX wzrósł o 0,81 proc. Na niewielkim minusie pozostaje jedynie londyński FTSE, który stracił 0,03 proc.

Brytyjskiej giełdzie zaszkodził producent leków GlaxoSmithKline, którego kurs spadł o prawie 9 proc. Największy koncern farmaceutyczny w Europie notuje straty, ponieważ amerykańskie władze unieważniły patent na Augmentin, jeden z jego kluczowych leków.

Poza brytyjskim koncernem około 9 proc. straciła holendersko – belgijska grupa finansowa Dexia, po publikacji gorszych od prognoz wyników kwartalnych.

Dużą popularnością cieszą się papiery spółek telekomunikacyjnych, które odrabiają straty, wywołane w środku tygodnia słabym raportem Deutsche Telekom. Niemiecki operator wzrósł o 0,7 proc., France Telecom o 2,9 proc., a brytyjski operator komórkowy Vodafone zarobił 1,4 proc.

Ostatnie raporty z sektora technologicznego, a zwłaszcza potwierdzone prognozy Sun Microsystems oraz wyniki Novella i 3M poprawiły koniunkturę sektora technologicznego. W górę poszły papiery konsultanta Cap Gemini i producenta oprogramowania SAP.

W Paryżu Vivendi Universal zarobił 3,5 proc., po tym jak francuski dziennik Les Echos poinformował o planach sprzedaży 15 z 63 proc. pakietu akcji spółki działu użyteczności publicznej, Vivendi Environnement. Po dobrym raporcie TotalFina Elf rośnie wycena spółek paliwowych.

Nastroje w Europie poprawiła informacja o wzroście PKB we Francji, opublikowane tuż po informacji o ożywieniu w Niemczech. Rynek jest jednak ostrożny, gdyż inwestorzy czekają na korektę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale. Analitycy przewidują, że wzrost zostanie skorygowany do sześciu z 5,8 proc. Do aktywności nie zachęca tez zbliżający się długi weekend w USA

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Europie rosną akcje technologiczne i telekomunikacyjne