Czytasz dzięki

W Europie słaby początek piątkowych notowań

  • PAP
opublikowano: 14-06-2019, 10:00

Giełdy w zachodniej Europie słabo rozpoczynają ostatnią w tym tygodniu sesję. Tanieją spółki technologiczne po cięciu prognoz sprzedaży przez Broadcom Inc. - podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx 600 zniżkuje o 0,3 proc.

Akcje spółki technologicznej ASML Holding NV tracą 1,9 proc., a Infineon Technologies spada o 3,8 proc. To reakcja na cięcie prognoz przychodów w 2019 r. przez firmę Broadcom.

Broadcom obniżyła szacunek przychodów w tym roku do 22,5 mld USD z 24,5 mld USD prognozowanych 3 miesiące temu. Władze Boradcom obawiają się skutków napięć w handlu pomiędzy USA a Chinami, które mogą spowodować spadek zamówień firmy.

"Europejskie giełdy notowały w tym tygodniu zmiany w niewielkim zakresie, raczej bez czynników mocniej wpływających na rynki pomimo kilku problemów, które mogłyby wywołać większą zmienność" - mówi Guillermo Hernandez Sampere, ekonomista MPPM EK.

Inwestorzy myślą już o przyszłotygodniowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która 19 czerwca podejmie decyzję w sprawie swojej polityki monetarnej. Z pola widzenia nie schodzi jednak napięta sytuacja w relacjach handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow ostrzegł Chiny o grożących im konsekwencjach, jeśli prezydent Chin Xi Jinping odrzuci zaproszenie prezydenta USA Donalda Trumpa do spotkania w tym miesiącu przy okazji szczytu G-20 w Osace.

Do tego dochodzi ponowny wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie, gdzie dwa tankowce - norweski MT Front Altair i japoński Kokuka Courageous - stały się w czwartek celem niezidentyfikowanego ataku u wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej.

Iran odrzucił oskarżenia Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie ataków na tankowce. Wcześniej został on obwiniony o ataki przez sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który wyraził tę opinię na podstawie m.in. informacji wywiadowczych oraz rodzaju użytej broni.

"Na razie rynki wydają się być cierpliwe w sytuacji, gdy konflikt z Iranem nie wywołuje więcej niż wojnę słów. Ale trzeba zachować czujność - nie ma powodów do relaksu" - wskazuje Sampere.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1282 USD, a brytyjski funt traci 0,05 proc. do 1,2673 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 2,07 proc., najniżej od niemal 21 miesięcy.

Ropa na NYMEX tanieje o 0,2 proc. do 52,14 USD/b, po zwyżce wcześniej o 0,3 proc.

Złoto na Comex drożeje o 1 proc. do 1.355,82 USD za uncję - najwyżej od prawie 17 miesięcy.

Po południu inwestorzy poznają dane makro z USA: o 14.30 sprzedaż detaliczną w maju, o 15.15 produkcję przemysłu w maju, a o 16.00 indeks zaufania konsumentów po I połowie czerwca, przygotowywany przez Uniwersytet Michigan.

14 czerwca prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obchodzi urodziny - kończy 73 lata.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane