W Europie spadki

  • PAP
opublikowano: 02-10-2018, 10:06

W zachodniej Europie na giełdach spadki. Włochy sugerują, że mogłyby rozwiązać swoje problemy zadłużenia, mając własną walutą, traci przez to euro, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Populistyczne cele włoskiej koalicji rządowej ciążą rynkom w Europie po sugestiach Włoch, że mogłyby rozwiązać swoje problemy z zadłużeniem za pomocą własnej waluty.

Kurs euro spadł o 0,3 proc. - do 1,1540 USD, najniżej od 10 września, po tym, jak Claudio Borghi, eurosceptyk, szef komisji budżetowej w izbie niższej włoskiego parlamentu, powiedział w wywiadzie radiowym, że Włochy rozwiązałyby swoje problemy fiskalne, jeśli miałyby swoją własną walutę.

Włochy nie godzą się na sugestie UE dotyczące ich budżetu na 2019 r.

"Dosyć gróźb i obelg ze strony Unii" - tak włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini skomentował słowa szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który wezwał rząd w Rzymie, by nie przyjmował obciążonego wysokim deficytem budżetu na przyszły rok.

Jeśli rząd Włoch "będzie nadal chciał specjalnego traktowania, to będzie to koniec euro" - stwierdził Juncker, odnosząc się do planu budżetu, przewidującego deficyt na poziomie 2,4 procent PKB, czyli wyższy niż uzgodniony przez poprzedni rząd i sugerowany przez instytucje europejskie.

We wtorek rentowność 10-letnich włoskich obligacji wzrosła o 12 pkt. bazowych do 3,421 proc., najwyżej od ponad 4 lat.

"Dla europejskich inwestorów Włochy wciąż mają duże znaczenie. Jeśli spready włoskich obligacji wzrosną, to może wywierać presję na akcje w strefie euro" - ocenia Ulrich Urbahn, szef strategii ds. aktywów i badań w firmie Joh Berenberg Gossler & Co. we Frankfurcie.

"W perspektywie średnioterminowej rynki czekają z niecierpliwością na sezon sprawozdawczy. Słabsze waluty rynków wschodzących mogą też wpływać na wyniki w eurolandzie" - dodaje.

W centrum uwagi pozostają nadal napięcia amerykańsko-chińskie po tym, jak chińska marynarka wojenna wysłała sygnały ostrzegawcze w związku z pojawieniem się na wodach w pobliżu wysp Morza Południowochińskiego amerykańskiego okrętu wojskowego.

We wtorek inwestorzy czekają na komentarze bankierów centralnych z Fed: o 16.00 Randal Quarles wystąpi przez senacką komisją bankową amerykańskiego Kongresu, o 18.45 szef Fed Jerome Powell wystąpi w National Association for Business Economics w Bostonie, a o 20.00 w El Paso pojawi się na lunchu prezes Fed z Dallas Robert Steven Kaplan.

Wcześniej - o 12.35 - w panelu podczas Rebuilding Macroeconomics Annual Conference w Londynie weźmie udział bankier Banku Anglii - Jonathan Haskel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu