W Europie spadki, DJ Stoxx 600 najniżej od początku roku

(Marek Druś)
opublikowano: 24-01-2006, 18:45

Na europejskich giełdach wciąż przeważa podaż. Francuski CAC40 stracił we wtorek 0,1 proc., niemiecki DAX 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 0,5 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 spadł o 0,2 proc. i zakończył sesję najniższą wartością od początku roku.

Na europejskich giełdach wciąż przeważa podaż. Francuski CAC40 stracił we wtorek 0,1 proc., niemiecki DAX 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 0,5 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 spadł o 0,2 proc. i zakończył sesję najniższą wartością od początku roku.

Inwestorów zaniepokoiły informacje o kolejnym ataku na pracowników branży naftowej w Nigerii, które mogą spowodować wzrost notowań ropy. Rozczarowały również wyniki przedstawione przez blue chipy, przede wszystkim Vodafone. Brytyjski potentat telefonii komórkowej spowodował przecenę własnych akcji zapowiadając trzeci rok spadku dynamiki wzrostu sprzedaży w roku rozrachunkowym kończącym się w marcu 2007. Staniały akcje HSBC. Goldman Sachs obniżył rekomendację największego pod względem wartości rynkowej europejskiego banku twierdząc, że jego ekspozycja na negatywne zmiany rynku kredytów konsumpcyjnych w USA jest taka sama jak Citigroup, którego wyniki kwartalne rozczarowały. Spadek kursu HSBC pociągnął za sobą także osłabienie notowań Barclay’s, trzeciego brytyjskiego banku, a także piątego w rankingu Lloyds TSB. Najmocniej przecenioną spółką notowaną w ramach DJ Stoxx 600 był jednak Serono. Kurs największej europejskiej spółki biotechnologicznej spadł o prawie 10 proc., najmocniej od ponad trzech lat. Powodem był artykuł w The Wall Street Journal, w którym napisano, że szwajcarska spółka nie znalazła chętnych do jej przejęcia. Ma to ją skłonić do istotnego obniżenia oczekiwań dotyczących wysokości ewentualnej oferty, która do piątku wynosiła ok. 15 mld USD.

Na giełdzie we Frankfurcie zdrożały wyraźnie akcje koncernów DaimlerChrysler i ThyssenKrupp. W przypadku pierwszego wiązało się to z zapowiedzią redukcji zatrudnienia i wynikających z tego 1,5 mld EUR oszczędności rocznie. W przypadku ThyssenKrupp inwestorów ucieszyła jego porażka w rywalizacji o przejęcia kanadyjskiego Dofasco. Arcelor, którego akcje także wyraźnie zdrożały, zapłaci za niego blisko 5 mld USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Europie spadki, DJ Stoxx 600 najniżej od początku roku