W Europie spadki na koniec tygodnia

(Marek Druś)
opublikowano: 31-03-2006, 19:43

Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Niemiecki DAX stracił 0,2 proc., francuski CAC40 spadł o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,8 proc. DJ Stoxx 600 stracił w piątek 0,7 proc., a w całym tygodniu 1,0 proc. W pierwszym kwartale wartość paneuropejskiego indeksu wzrosła jednak o 7,5 proc., co jest jego najlepszym wynikiem od pierwszego kwartału 1998 roku.

Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Niemiecki DAX stracił 0,2 proc., francuski CAC40 spadł o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,8 proc. DJ Stoxx 600 stracił w piątek 0,7 proc., a w całym tygodniu 1,0 proc. W pierwszym kwartale wartość paneuropejskiego indeksu wzrosła jednak o 7,5 proc., co jest jego najlepszym wynikiem od pierwszego kwartału 1998 roku.

W grupie przecenionych spółek znaleźli się w piątek eksporterzy i spółki wydobywcze. Obawy osłabienia dolara spowodowały przecenę akcji m.in. Ericssona i Alcatela. Inwestorzy realizowali także zyski na akcjach BHP Billiton i Rio Tino, pierwszej i trzeciej spółki wydobywczej. Zwiększonej podaży ich papierów nie zahamował nawet dalszy wzrost notowań miedzi.

Staniały akcje ITV. Brytyjska płatna telewizja odrzuciła ofertę przejęcia złożoną przez grupę inwestorów finansowych, twierdząc, że jest ona zbyt niska i zbyt ryzykowna. Ci ostatni zdecydowali się na jej wycofanie.

Mocno poszedł w dół kurs Serono. Największa europejska spółka biotechnologiczna ma 25 kwietnia zwrócić się do akcjonariuszy o zgodę na emisję 7,6 mln nowych akcji.

Obniżenie ceny docelowej akcji o 6,4 proc. przez Lehman Brothers spowodowało spadek notowań Vodafone, największego na świecie operatora komórkowego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Europie spadki na koniec tygodnia