W Europie spadki, na świecie eskalacja protekcjonizmu, ropa czeka na OPEC

  • PAP
opublikowano: 18-06-2018, 09:32
aktualizacja: 18-06-2018, 09:33

W Europie na giełdach spadki indeksów. Na świecie eskalacja protekcjonizmu na linii USA-Chiny, ropa czeka na OPEC - podają maklerzy.

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził w piątek listę chińskich produktów, o wartości ok. 50 mld dolarów, na które USA nałożą cła. Cła wynosić będą 25 procent.

Lista obejmuje 1.102 kategorii produktów. Znalazło się na niej wiele wytworów chińskiego sektora technologicznego, rozwijanych m.in. w ramach rządowego programu "Made in China 2025".

Chiny nałożą tymczasem 25-procentowe cła na 659 rodzajów towarów z USA o wartości 50 mld dolarów - takie informacje też podano w piątek. To reakcja na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa karnych 25-procentowych ceł na chiński eksport wart 50 mld dolarów rocznie.

Taryfy celne o wartości 34 mld dolarów wejdą w życie 6 lipca i dotyczyć będą takich dóbr jak produkty rolne, owoce morza i samochody. Cła na inne produkty zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Z kolei Robert Lighthizer, główny przedstawiciel ds. handlu USA w Białym Domu, zapowiedział nałożenie przez USA ograniczeń na chińskie inwestycje w USA - ma to nastąpić w ciągu 2 tygodni.

"Wygląda na to, że wprowadzenie taryf w USA i Chinach jest nieuniknione" - mówi Shoji Hirakawa, główny globalny strateg Tokai Tokyo Research Institute Co.

"W sytuacji wysokiego ryzyka potencjalnego spadku w globalnym handlu i przy gwałtownym spadku cen ropy naftowej na świecie, która jest dla globalnej gospodarki wiodącym wskaźnikiem, akcje na rynkach mogą radzić sobie raczej słabo" - dodaje.

"Wojna handlowa wydaje się być głównym tematem, na którym teraz skupią się inwestorzy, bo ten tydzień rozpoczyna się właśnie od dalszej eskalacji napięcia, co zwiększa ryzyko spadków na rynkach akcji" - wtóruje mu Nick Twidale, dyrektor operacyjny w Rakuten Securities Australia.

Uwagę inwestorów przyciąga też sytuacja na rynkach paliw - ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. Ci, którzy liczą na wzrosty cen chyba powinni porzucić takie nadzieje. Arabia Saudyjska i Rosja przygotowują się do starcia z innymi producentami ropy podczas zbliżającego się spotkania kartelu i sojuszników w Wiedniu, zaplanowanego na 22 czerwca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 64,07 USD, po zniżce o 1,5 proc. - najniżej od 10 tygodni.

Na rynku walutowym w poniedziałek euro tanieje o 0,3 proc. do 1,1578 USD. Brytyjski funt w dół o 0,2 proc. do 1,3245 USD, najsłabiej od 7 miesięcy. Japoński jen zyskuje za to 0,1 proc. do 110,57 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pkt bazowy do 2,92 proc.

W poniedziałek o 15.00 podczas panelu Culture in Finance wystąpi William Dudley, który odszedł 15 czerwca z prezesowania Fed z Nowym Jorku.

O 19.00 Raphael Bostic z Fed w Atlancie wystąpi w Rotary Club w Savannah, a o 22.00 John Williams, który rozpoczyna w poniedziałek pracę jako prezes Fed w Nowym Jorku - po Dudley'u, wystąpi podczas konferencji bankowej Fed w Nowym Jorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu