W Europie spadki przed wieściami z USA

WST
opublikowano: 11-12-2007, 18:02

Wtorkowe notowania na zachodnioeuropejskich giełdach miały bardzo nerwowy przebieg. Inwestorzy poddawali się napięciu wiedząc, że dzisiaj już nie będą w stanie zareagować na decyzję amerykańskich władz monetarnych odnośnie stóp procentowych.

Stąd większa ochota do "zabezpieczenia" sobie tyłów, niż wola zapełniania portfeli. W efekcie lekkiej przewago podaży, indeksy trzech największych parkietów na Starym Kontynencie odnotowały spadki, pierwsze od pięciu sesji.

Jednym z powodów osłabienia chęci do zakupów była publikacja wskaźnika oczekiwań inwestorów i analityków w Niemczech. Opadając do -37,2 pkt, znalazł się na najniższym poziomie od stycznia 1993 r.

Po spadku ceny miedzi, wywołany wzrostem zapasów do najwyższego poziomu od blisko 9 miesięcy, dołowały wyceny papierów koncernów surowcowych z Rio Tinto i Anglo American na czele.

W tym samym sektorze zainteresowaniem cieszyły się z kolei papiery Xstrata, szwajcarskiej spółki wydobywczej. Według doniesień Financial Times, największy na świecie eksporter węgla używanego przez elektrownie rozpoczął rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi fuzją w tym z Cia. Vale do Rio Doce i Anglo American.

Najsilniejszą składową wskaźnika Stoxx 600 okazały się walory Thomas Cook Group, wicelidera europejskiego rynku turystycznego. Spółka zapowiedziała, że oczekuje rocznego zysku zdecydowanie wyższego niż prognozowali analitycy. Zamierza także uzyskać zgodę akcjonariuszy na przeprowadzenie programu skupu własnych akcji z giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Europie spadki przed wieściami z USA