W Europie spadki przez złe wiadomości z Wall Street

MD
opublikowano: 18-09-2008, 19:20

Europejskie giełdy przez większą część sesji notowały wzrost głównych indeksów, ale pod koniec handlu nastroje się popsuły i ich wartość ostatecznie spadła.

Przez większą część czwartkowych notowań przeważał optymizm wywołany wiadomością o wpompowaniu przez banki centralne kolejnych setek miliardów dolarów w rynki finansowe. Nastroje popsuły się w ostatniej fazie sesji kiedy okazało się, że nie wystarczy to do odbicia w górę na rynkach amerykańskich.

Giełda w Paryżu spadła o 1,05 proc., a w Londynie o 0,65 proc. We Frankfurcie wartość głównego indeksu zmieniła się o mniej niż 0,1 proc. dzięki ożywieniu popytu dosłownie w ostatnich minutach handlu. Paneuropejski DJ Stoxx 600 tracił na zamknięciu 0,5 proc. Z 18 indeksów branżowych rosła wartość tylko trzech, ale za to każdego wyraźnie. Indeks spółek motoryzacyjnych rósł o ponad 7 proc., indeks spółek produkujących dobra codziennego użytku zyskał ponad 2 proc., a detalistów o 1,7 proc.

Akcje Volkswagena zdrożały o 25 proc. Popyt na papiery największego europejskiego koncernu motoryzacyjnego wywołały spekulacje, że Porsche, które jest już akcjonariuszem spółki z Wolfsburga, będzie chciało ją przejąć. W grupie najmocniej drożejących spółek znalazł się także brytyjski bank HBOS, który zgodnie z wcześniejszymi informacjami zostanie przejęty przez Lloyds TSB. W grupie spadkowej największe straty zanotowały indeksy spółek użyteczności publicznej (2,25 proc.), usług finansowych (1,6 proc.) i ubezpieczeniowych (1,26 proc.).
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Europie spadki przez złe wiadomości z Wall Street