W Europie spadki, taniały spółki surowcowe

(Marek Druś)
12-04-2006, 20:04

Europejskie giełdy spadły do najniższego poziomu od dwóch tygodni. To skutek rosnącej ceny ropy oraz realizacji zysków na akcjach spółek surowcowych. Niemiecki DAX spadł o 0,12 proc., brytyjski FTSE100 stracił 0,26 proc., a francuski CAC40 zniżkował o 0,53 proc. DJ Stoxx 600 spadł o 0,2 proc. i znalazł się na poziomie z 28 marca.

Europejskie giełdy spadły do najniższego poziomu od dwóch tygodni. To skutek rosnącej ceny ropy oraz realizacji zysków na akcjach spółek surowcowych. Niemiecki DAX spadł o 0,12 proc., brytyjski FTSE100 stracił 0,26 proc., a francuski CAC40 zniżkował o 0,53 proc. DJ Stoxx 600 spadł o 0,2 proc. i znalazł się na poziomie z 28 marca.

Inwestorzy realizowali zyski na mocno drożejących na poprzednich sesjach akcjach spółek surowcowych. Lider branży, BHP Billiton, zanotował 1,9 proc. spadek kursu. Akcje trzeciego na świecie Rio Tinto Group staniały o 1,2 proc.

W grupie najmocniej drożejących spółek znalazła się London Stock Exchange. Jej akcje zdrożały o 15 proc. To reakcja na wiadomość, że Nasdaq, który wcześniej zgłaszał chęć przejęcia brytyjskiej spółki, ma 15 proc. jej kapitału. W reakcji na tą wiadomość i wzrost notowań LSE o 1,5 proc. zdrożały także akcje Deutsche Boerse, a kurs Euronext wzrósł o 1,7 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie spadki, taniały spółki surowcowe