W Europie spadki, w Azji zniżki, USA mogą pogłębić piątkowy "ślizg"

  • PAP
opublikowano: 10-12-2018, 09:34

W zachodniej Europie na giełdach akcji spadki, w Azji mocniejsze zniżki, a kontrakty na amerykańskie indeksy na razie sygnalizują, że giełdy za Oceanem mogą jeszcze pogłębić piątkowy "ślizg", po ponad 2 proc. - podają maklerzy.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

Na rynkach rosną spekulacje o możliwym wzroście napięcia pomiędzy USA a Chinami.

W niedzielę chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora USA w Pekinie i przekazało mu protest w związku z aresztowaniem w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansową firmy Huawei. Zażądano, by władze amerykańskie wycofały nakaz aresztowania Meng.

1 grudnia, czyli tego samego dnia, gdy została zatrzymana Meng, prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, przy okazji szczytu G20 Buenos Aires uzgodnili 90-dniowe „zawieszenie broni” w wojnie celnej.

W poniedziałek spada indeks Stoxx Europe 600, a zniżkom przewodzą akcje spółek wydobywczych i energetycznych.

W W.Brytanii w Izbie Gmin ciąg dalszy debaty na temat wynegocjowanej umowy w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE przed ustalonym na wtorek głosowaniem w sprawie Brexitu.

Na dzień przed głosowaniem Trybunał Sprawiedliwości UE wydał już orzeczenie dotyczące prawnych możliwości jednostronnego wycofania się Zjednoczonego Królestwa z procesu opuszczania UE.

"Wielka Brytania może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej" - tak brzmi opublikowane właśnie postanowienie TSUE.

O 10.30 inwestorzy poznają dane o produkcji przemysłu w W.Brytanii w X oraz wskaźnik Sentix - zaufania inwestorów w strefie euro w XII.

Na rynku walutowym euro umacnia się o 0,4 proc. do 1,1429 USD. Japoński jen jest mocniejszy o 0,1 proc. - po 112,63 za dolara USA, a brytyjski funt zyskuje mniej niż 0,05 proc. - do 1,2728 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pkt. bazowy do 2,85 proc.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,1 proc. do 52,54 USD/b.

Miedź na LME w Londynie zniżkuje o 0,4 proc. do 6.122,00 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu