W Europie spadki w reakcji na słabsze wyniki spółek, obawy o Chiny i stanowczość Fed

  • PAP
opublikowano: 09-11-2018, 09:45

W zachodniej Europie na giełdach spadki w reakcji na słabsze wyniki finansowe spółek, obawy o kondycję gospodarki Chin i stanowczość Fed co do przyszłej polityki pieniężnej - podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 Europe zniżkuje o 0,5 proc.

Tanieją spółki wydobywcze z powodu obaw o kondycję gospodarki Chin, która jest poważnym światowym odbiorcą surowców. Total SA traci 1 proc., BP zniżkuje o 1,1 proc., podobnie Royal Dutch Shell. BHP Billiton na minusie o 2 proc.

Na giełdzie we Frankfurcie tanieją akcje spółki Thyssenkrupp, o 7,6 proc., najmocniej od czerwca 2016 r., po ostrzeżeniach firmy dotyczących zysków. Spółka zmieniła swój cel skorygowanego EBIT w 2018 r.

Traci Richemont, 5,4 proc., na giełdzie w Zurychu - po publikacji wyników finansowych. Spółka zanotowała w I połowie 2018 r. zysk operacyjny w wysokości 1,13 mld euro, a analitycy prognozowali zysk 1,3 mld euro.

Zyskuje Allianz, 1,8 proc. Spółka miała w III kw. zysk operacyjny 2,99 mld euro wobec szacunków 2,86 mld euro.

Inwestorzy z obawami przyjmują twarde stanowisko Fed w sprawie ścieżki dla stóp procentowych.

W czwartek Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 2,0-2,25 proc. i powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

To toruje drogę do podwyższenia stóp procentowych już w grudniu i do kolejnych podwyżek w 2019 r. - wskazują analitycy.

"Inwestorzy negatywnie reagują na zdecydowane stanowisko Fed wobec polityki pieniężnej i coraz większą słabość chińskiej gospodarki" - mówi Naeem Aslam, główny analityk rynku w Think Markets w W.Brytanii.

W piątek podano, że Chinach ceny producenta PPI wzrosły w X rdr o 3,3 proc., po wzroście poprzednio o 3,6 proc. Jak wskazują analitycy jest to sygnałem, że słabnie popyt.

Na rynkach paliw trwa przecena ropy - WTI na NYMEX w Nowym Jorku już niewiele brakuje, aby cena spadła poniżej 60 dolarów za baryłkę, podczas gdy 5 tygodni temu surowiec był wyceniany powyżej 70 dolarów. Teraz baryłka WTI tanieje o 0,5 proc. do 60,27 USD za baryłkę.

Na rynku walutowym euro traci 0,2 proc. do 1,134 USD, brytyjski funt zniżkuje o 0,3 proc. do 1,302 USD, a japoński jen na plusie o 0,2 proc. po 113,81 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pkt. bazowe do 3,21 proc., a 10-letnich bundów spada o 3 pkt. bazowe do 0,43 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu