W Europie straciły banki i spółki motoryzacyjne

Paweł Kubisiak
opublikowano: 25-03-2002, 20:09

Poniedziałkowe notowania na giełdach w Europie zakończyły się spadkami głównych indeksów. Przecenę wywołała wyprzedaż akcji banków i producentów samochodów. We Frankfurcie Xetra Dax stracił 0,91 proc., paryski CAC 40 spadł o 0,29 proc., a londyński FTSE zakończył dzień o 0,89 proc. niżej.

Złe nastroje w sektorze motoryzacyjnym wywołał koncern DaimlerChrysler, który stracił 3,1 proc. i pociągnął za sobą pozostałe spółki z sektora. Amerykański sąd federalny przychylił się do opinii akcjonariuszy Chrylera, którzy oskarżają koncern o zatajanie informacji podczas fuzji z niemieckim Daimler-Benzem w 1998 roku. Wyprzedaż akcji w sektorze zwiększyła zapowiedź strajku niemieckiego związku zawodowego IG Metall.

Przecenę w sektorze finansowym wywołały hiszpańskie banki BBVA i BSCH tracące prawie 3 proc. z powodu nasilającego się kryzysu w Argentynie. Sytuację sektora pogorszyły ostatnie doniesienia ze strony Deutsche Banku, Lloyda i francusko-belgijskiego banku Dexia.

Dużym popytem cieszyły się jedynie papiery fińskiej Sonery i szwedzkiej Telii. Skandynawskie spółki telekomunikacyjne wznowiły rozmowy w sprawie połączenia.

Obroty na rynku były jednak niewielkie, gdyż wielu inwestorów przedłużyło sobie przerwę wielkanocną. Giełdy w Europie i USA będą w piątek zamknięte.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie straciły banki i spółki motoryzacyjne