W Europie wierzą w koniec kryzysu

Marek Druś
opublikowano: 14-08-2009, 00:00

Choć nad rynkami akcji wisi groźba korekty, inwestorzy są w doskonałych nastrojach. Poprawiła je im wiadomość o niespodziewanym pojawieniu się wzrostu gospodarczego w Niemczech i Francji licząc kwartał do kwartału. Wzmocniło to nadzieję, że recesja zbliża się do końca. Z 20 europejskich indeksów branżowych rosło wczoraj 16. Najmocniej wskaźnik spółek surowcowych, które najbardziej mogą skorzystać z poprawy koniunktury.

W górę poszły kursy m.in. BHP Billiton i Rio Tinto, czemu sprzyjała wiadomość, że miedź osiągnęła najwyższą cenę od października. Inwestorzy kupowali także akcje spółek finansowych, o ponad 10 proc. drożał Prudential. Lider brytyjskiego rynku ubezpieczeniowego poinformował o niższej niż oczekiwano stracie półrocznej. We Frankfurcie wystrzelił kurs Bilfinger Berger. Drugi niemiecki koncern budowlany zapowiedział, że jego tegoroczny wynik operacyjny będzie co najmniej taki, jak w ubiegłym roku. W USA inwestorów zaniepokoił pierwszy od trzech miesięcy spadek sprzedaży detalicznej. Mimo to indeksy próbowały rosnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane