W Europie Wschodniej prywatyzacja zwiększyła umieralność mężczyzn

WST, PAP, The Lancet
opublikowano: 14-01-2009, 22:24

Gwałtowna prywatyzacja, jaka nastąpiła po  rozpadzie Związku Radzieckiego na początku lat 90., pociągnęła za sobą wzrost bezrobocia i łączy się też ze wzrostem umieralności mężczyzn - wynika z badań opublikowanych w piśmie medycznym "The Lancet".

Autorzy badań analizowali wskaźnik umieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym (15-59 lat) w pokomunistycznych krajach Europy Wschodniej i byłego ZSRR w latach 1989-2002.

Rozległa prywatyzacja łączyła się według nich ze wzrostem umieralności o 12,8 procent. Analizy bardziej szczegółowe wykazują, że wzrost bezrobocia w tym okresie o 56 procent odegrał dużą rolę w zwiększeniu umieralności.

Pięć krajów, w których wzrost umieralności mężczyzn był największy (42 procent w latach 1991-1994), to Rosja, Kazachstan, Litwa, Łotwa i Estonia, które prywatyzację przeprowadziły bardzo szybko i doświadczyły trzykrotnego wzrostu bezrobocia.

Inne kraje gospodarkę rynkową wprowadzały stopniowo. Albania, Chorwacja, Czechy, Polska i Słowenia zarejestrowały spadek umieralności mężczyzn o 10 procent i tylko dwuprocentowy wzrost bezrobocia.

Wnioski z tych analiz powinny - zdaniem autorów - posłużyć jako lekcja dla krajów, które chciałyby pokusić się o zreformowanie swego sektora publicznego, takich jak Chiny czy Indie.

Podkreślają oni, że w dawnym systemie komunistycznym pracownicy objęci byli opieką zdrowotną, którą wielu z nich straciło razem z pracą.

Bezpośrednich przyczyn zwiększenia wśród mężczyzn liczby zgonów nie badano, ale możliwe, że odegrało tu rolę spożywanie alkoholu.

Badanie przeprowadzili David Stuckler z Uniwersytetu w Oksfordzie, Lawrence King z Uniwersytetu w Cambridge i Martin McKee z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP, The Lancet

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu