W Europie wyprzedaż, rynek pogłębia dołki

Tadeusz Stasiuk
05-08-2011, 00:00

Największe europejskie giełdy pogłębiały w czwartek 11-miesięczne minima, choć dzień wcześniej sesja w USA przyniosła nieznaczne odreagowanie. Inwestorzy skupili się jednak na doniesieniach z własnych rynków, na których ciągle dominują obawy o pogłębienie kryzysu zadłużeniowego. Na fali tych spekulacji znów wzrosła rentowność papierów dłużnych Włoch i Hiszpanii.

Pod koniec sesji spadki przekroczyły 2 proc. Nieco mniej tracił DAX we Frankfurcie dzięki zaskakująco dobrym informacjom o zamówieniach w przemyśle. Analitycy oczekiwali spadku w czerwcu o 0,6 proc. w stosunku do maja, tymczasem zamówienia wzrosły o 1,8 proc. Większy wpływ na rynek miały też decyzje banków centralnych Eurolandu i Anglii o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Przecenę napędzały spadające notowania kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd i mocny zjazd w pierwszej fazie handlu na Wall Street.

Mocno spadały spółki z sektora surowcowego i paliwowego. Inwestorzy pozbywali się walorów gigantów górniczych — Rio Tinto Group, Xstrata i Vendaty. Powody do zadowolenia mieli za to udziałowcy Adidasa. Jeden z największych na świecie producentów sprzętu i odzieży sportowej podwyższył całoroczną prognozę przychodów i zysków. Wysokie zyski w II kwartale zachęciły z kolei do kupowania akcji ubezpieczycieli Axa i Swiss Re.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie wyprzedaż, rynek pogłębia dołki