W Europie wzrosty, słabiej tylko we Frankfurcie

Marek Druś
01-08-2001, 19:00

Na europejskich giełdach panowały w środę dobre nastroje, do których przyczyniło się rosnące przekonanie inwestorów o obniżce w sierpniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

Na giełdzie w Paryżu wyraźnie wzrósł kurs akcji koncernu stalowego Usinor. W Londynie podrożały papiery przedstawicieli przemysłu wydobywczego: Anglo American i BHP Billiton.

W górę poszły kursy producentów chipów. Przyczyną wzrostu popytu na nie był raport Merill Lyncha, w którym analitycy optymistycznie oceniali najbliższą przyszłość branży. Na giełdzie paryskiej zdrożały papiery największego europejskiego przedstawiciela branży, STMicroelectronics. W Londynie zdrożały udziały ARM Holdings, specjalizującego się w projektowaniu mikroprocesorów. Na giełdzie we Frankfurcie znaczny wzrost ceny zanotowały papiery Infineon Technologies.

Giełda we Frankfurcie zachowywała się w środę wyraźnie gorzej niż inne europejskie rynki. Pogorszenie nastrojów niemieckich inwestorów to efekt złych informacji przekazanych przez najcięższe spółki rynku, Deutsche Bank i Deutsche Telekom.

Udziały pierwszej staniały po informacji o spadku o niemal połowę zysku osiągniętego przez spółkę w drugim kwartale. Władze największego europejskiego kredytodawcy poinformowały, że przyczyną pogorszenia rezultatów jest wzrost kosztów i gorsze wyniki operacji finansowych banku na rynku kapitałowym.

Akcje Deutsche Telekom staniały w związku z przekazanymi wczoraj informacjami o przesunięciu terminu wejścia na giełdę operatora telefonii komórkowej zależnego od spółki. Po tej informacji analitycy KBC Securities obniżyli rekomendację papierów niemieckiego telekomu do „redukuj”.

Po stronie wzrostów, poza wspomnianym Infineon Technologies, znalazły się natomiast udziały Volkswagena. Spółka poinformowała o wyraźnym wzroście sprzedaży aut w czerwcu na amerykańskim rynku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie wzrosty, słabiej tylko we Frankfurcie