W Europie znów dominują optymiści

Tadeusz Stasiuk
20-05-2011, 00:00

Indeksy na trzech największych parkietach naszego kontynentu rosły wczoraj po ponad 1 proc. Siła byków nie była zagrożona, mimo nienajlepszych informacji z Azji (spadek japońskiego PKB oraz przecena na giełdach w Tokio i Szanghaju). Zachętą do kupowania akcji okazały się natomiast dane z rynku europejskiego i amerykańskiego. Inwestorów ucieszyły m.in. informacje o lepszej od prognoz dynamice kwietniowej sprzedaży detalicznej na Wyspach Brytyjskich i niższej liczbie nowych bezrobotnych w USA.

W Londynie udany debiut zanotowały papiery Glencore International. Chwilami drożały o ponad 2,2 proc. W ramach oferty IPO największy na świecie trader surowcowy sprzedał akcje o wartości 10 mld USD. Wzięciem cieszyły się udziały brytyjskiego koncernu BP. Kurs drugiego pod względem sprzedaży przedstawiciela sektora paliwowego w Europie rósł o ponad 2 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez analityków BofA Merrill Lynch z "neutralnie" do "kupuj". Popularne były też akcje banku Barclays. Również w tym przypadku o wzroście kursu przesądziło podniesienie rekomendacji z "trzymaj" do "kupuj". Autorem raportu byli analitycy Berenberg Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie znów dominują optymiści