W Europie zwyżkują akcje producentów chipów i telekomów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 17-05-2002, 16:00

Giełdy Starego Kontynentu notują mocne wzrosty spółek z sektora TMT, wywołane przez amerykańskiego producenta pecetów Dell Computers, który pozytywnie zaskoczył analityków. Spółka, która po fuzji Hewlett-Packarda z Compaqiem straciła I miejsce w branży komputerów osobistych, zrealizowała prognozy i zapowiedziała, że w II kwartale zwiększy zyski i przychody.

Po godz. 15.00 FTSE zyskał 0,11 proc., francuski CAC 40 zarobił 0,31 proc., a niemiecki DAX zyskał 0,7 proc.

Wśród spółek technologicznych dużym popytem cieszyły się akcje producentów półprzewodników, gdyż amerykańscy wytwórcy poinformowali, że kwiecień był piątym z rzędu miesiącem wzrostu zamówień. W Paryzu prawie 2 proc. zyskał europejski lider sektora, francusko-włoski STMicroelectronic, prawie 4,5 proc. zarobił holenderski ASML, a akcje niemieckiego Infineona podrożały o 2,5 proc.

Do łask powróciły spółki telekomunikacyjne dzięki brytyjskiemu operatorowi, BT Group który podał, że zwiększył zysk o 43 proc. Spółka poinformowała, że gruntowna restrukturyzacja pozwoliła zredukować zadłużenie bardziej, niż to pierwotnie zakładano. Okazuje się, że gigantyczne zadłużenie telekomów nie jest pułapką bez wyjścia.

Akcje France Telecom wzrosły prawie 5 proc. po informacji o rozmowach z amerykańskim Liberty Media, który jest zainteresowany kupnem Casema, holenderskiego operatora kablowego za ponad 820 mln dolarów. Transakcja pozwoli zredukować zadłużenie francuskiego operatora.

Mocne zwyżki zanotował sektor motoryzacyjny – 4 proc. zyskał DaimlerChrysler, a ponad 2 proc. wzrosły Volkswagen Renault i Peugeot.

Liderem spadków była francuska firma cateringowa Sodexho, która straciła prawie 6 proc. po publikacji rocznych wyników.

W Sztokholmie udanie debiutowała szwedzka firma Alfa Laval, producent automatyki przemysłowej, która zyskała 3,3 proc. na pierwszym notowaniu.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie zwyżkują akcje producentów chipów i telekomów