W firmach zwalnia produkcja miejsc pracy

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

W najbliższych miesiącach zatrudnienie będzie spadać. Na szczęście cały 2012 r. zamknie się „na plusie”.

Przybywa firm, które planują zwalniać pracowników. Jak wynika z badania firmy doradztwa personalnego Randstad, takie plany na najbliższe sześć miesięcy ma już 17 proc. przedsiębiorstw. To najwięcej w historii badania, a więc od czwartego kwartału 2008 r. Nawet w szczycie poprzedniego spowolnienia gospodarczego odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia nie przekroczył 15 proc. Jeszcze pół roku temu o zwolnieniach mówiło tylko 11 proc. przedsiębiorców.

— W ostatnich miesiącach nasiliło się poczucie niepewności.Konsekwentnie przybywa firm, które obawiają się, że gospodarka wejdzie w stagnację — mówi Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad. Ekonomicznego marazmu spodziewają się też ekonomiści. — Należy zakładać, że w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy się pogorszy. Gospodarkę czeka spowolnienie, dlatego popyt na pracowników spadnie — mówi Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP.

Małgorzata Rusewicz, ekspert PKPP Lewiatan, zwraca uwagę, że badanie Randstad było robione przed exposé premiera Donalda Tuska. — Gdyby ankieta przeprowadzona została po exposé, plany pracodawców byłyby jeszcze bardziej pesymistyczne. Zapowiedź podwyżki składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawców z pewnością zwiększyła obawy przedsiębiorców i zniechęciła do zwiększania zatrudnienia — mówi Małgorzata Rusewicz.

Pocieszające jest to, że nadal więcej firm zamierza zwiększać zatrudnienie, niż je zmniejszać. Odsetek przedsiębiorców planujących w najbliższych sześciu miesiącach stworzyć miejsca pracy wynosi 21 proc. i przez ostatnie pół roku spadł tylko o 2 pkt proc. — Spodziewamy się, że zatrudnienie w firmach będzie spadać tylko przez pierwsze miesiące roku, potem znowu zacznie delikatnie rosnąć. Dlatego dynamika roczna w całym 2012 r. pozostanie dodatnia — spadnie z 3,2 proc. do 0,4 proc. — mówi Karolina Sędzimir.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane