W Gdańsku ma powstać fabryka systemów bateryjnych Northvolt

  • PAP
opublikowano: 23-10-2018, 14:54

100 osób planuje zatrudnić w początkowym okresie firma Northvolt, która w 2019 r. otworzy w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych. W zakładzie, w dzielnicy Rudniki, będzie także działać centrum badawczo-rozwojowe wspierające produkcję.

Otwarcie fabryki Northvolt ogłoszono we wtorek w hali Panattoni w Gdańsku, gdzie w przyszłym roku ruszy produkcja baterii.

"Uruchomienie przez Northvolt produkcji w Gdańsku jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie europejskiego rynku na kompleksowe rozwiązania zasilania bateryjnego" - poinformowała Wioletta Kordońska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.

Dyrektorem generalnym i współzałożycielem Northvolt jest Peter Carlsson ze Szwecji.

Moduły bateryjne produkowane w Gdańsku będą składać się z obudowy mieszczącej ogniwa baterii, elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Moduły te jako całość dostarczać będą energię do produktów końcowych, takich jak zasobniki energii lub maszyny górnicze.

Swoją działalność fabryka Northvolt w Gdańsku rozpocznie w 2019 roku z początkową mocą produkcyjną 10 000 modułów rocznie.

Produkcja ogniw baterii i systemów bateryjnych to dwa różne procesy przemysłowe. Produkcja ogniw jest energochłonnym procesem chemicznym, który firma Northolt planuje uruchomić w Skelleftea w Szwecji pod koniec 2020 roku. Produkcja systemów bateryjnych, które będą wykonywane w Gdańsku, to z kolei mechaniczny i elektromechaniczny proces montażu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu