W Gliwicach przybędzie prawie 850 etatów

MAG
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Katowicka strefa wydała trzy kolejne zezwolenia, a w sumie ma ich już 300. Jest się czym pochwalić.

Katowicka strefa wydała trzy kolejne zezwolenia, a w sumie ma ich już 300. Jest się czym pochwalić.

Trzy firmy będą inwestować w Gliwicach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Dostały już zezwolenia, w tym zezwolenie nr 300. To bardzo dużo, zważywszy że we wszystkich 14 specjalnych strefach działających w Polsce w toku jest łącznie 1200 projektów.

— Zezwolenie nr 300 otrzymał Plastic Omnium Auto Exteriors, który wyda 80 mln zł i zatrudni 115 osób —mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Zakończenie realizacji tego projektu Plastic Omnium, który produkuje w Gliwicach od 1998 r., zapowiadał już na ubiegły rok. W nowym zakładzie zamierza produkować tylne i przednie zderzaki m.in. dla Opla. Do strefy weszła też spółka Tesco Dystrybucja, która w Gliwicach, w sąsiedztwie skrzyżowania autostrad A4 i A1, otworzy magazyn obsługujący południową Polskę, a być może także Europę Środkową.

— Firma obiecuje zatrudnić 650 osób i zainwestować 40 mln zł. Obiekt wybudowała spółka Panattoni —opowiada Piotr Wojaczek.

Niewykluczone, że etatów będzie więcej, bo przedstawiciele Tesco Dystrybucji mówili wcześniej o tysiącu zatrudnionych.

Ponadto 80 osób zatrudni w katowickiej strefie firma BMZ Poland, producent baterii do narzędzi. Firma zamierza wynajmować od dewelopera halę w Gliwicach, więc inwestycja nie będzie wysoka i wyniesie 1 mln zł.

— Firmy, które w tym roku otrzymały zezwole- nia, obiecują stworzyć w strefie 1,4 tys. miejsc pracy i utrzymać przez pięć lat dodatkowo 6,2 tys. istniejących — podkreśla Piotr Wojaczek.

W tym roku na inwestycje w KSSE zdecydowało się wiele firm motoryzacyjnych już obecnych w strefie. Lear Corporation będzie mieć nową linię siedzeń samochodowych za 36 mln zł, Brembo otworzy nową linię tarcz hamulcowych (240 mln zł), a Guardian Automotive poszerza produkcję (25 mln zł). Duży projekt planuje też huta szkła Stolzle, która wyda prawie 150 mln zł.

W ubiegłym roku KSSE zdobyła 13 projektów wartych 300 mln zł, w których inwestorzy obiecali stworzyć prawie 900 miejsc pracy. W 2008 r. KSSE miała 24 nowe projekty, a w rekordowym pod tym względem 2006 r. aż 36.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane