W Gołdapi odkryto perspektywiczne złoża

PAP
opublikowano: 24-08-2010, 16:00

Obfite złoża wód mineralnych odkryto w  Gołdapi (warmińsko-mazurskie.) Badania próbek wody pochodzącej z odwiertów mają potwierdzić czy ma ona także charakter leczniczy.

Jak poinformował PAP we wtorek wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morze, wody mineralne wydobyto z odwiertów znajdujących się na różnych głębokościach. Woda pochodząca z odwiertów płytszych wykonanych na głębokościach 395 m i 413 m ma zasilać pijalnię; ta z odwiertów głębszych (628 m i 633 m) ma być przekazywana na tężnie.

Próbki wód zostały przekazane do Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Państwowym Zakładzie Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Poznaniu. Wyniki analiz chemicznych mają być znane na przełomie września i października.

"O tym, że wody mają właściwości mineralne wiemy ze wstępnych badań, ale szczegółowe analizy mają wykazać czy wody mają właściwości lecznicze" - podkreślił wiceburmistrz.

Gołdap, znajdująca się tuż przy polsko-rosyjskiej granicy, chce się rozwijać m.in. dzięki uzdrowisku. Taki status miasto uzyskało w 2000 roku. Miasto chce przeprowadzić uzdrowiskowe inwestycje za 40 mln zł i otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 34 mln zł.

Gdy znane będą wyniki badań, ogłoszony zostanie przetarg na budowę pijalni wód i budowę tężni. Oprócz tężni i pijalni wód wykonana zostanie także promenada, molo na jeziorem, park zdrojowy, ścieżki rowerowe, piesze i do jazdy konnej, zmodernizowana zostanie także plaża.

W Gołdapi znajduje się jedno sanatorium, które przyjmuje pacjentów na leczenie opłacone przez NFZ jak i tak zwanych pacjentów komercyjnych. Leczy się tam m.in. schorzenia narządów ruchu, choroby reumatyczne, schorzenia układu krążenia, otyłość, osteoporozę i choroby skóry.

Miasto liczy, że gdy pojawią się uzdrowiskowe inwestycje przybędą także kolejni inwestorzy.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / W Gołdapi odkryto perspektywiczne złoża