W grudniu pierwszy konkurs na projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego

PAP
opublikowano: 26-11-2007, 15:35

W grudniu rozpocznie się pierwszy konkurs na  projekty dofinansowywane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO). Będą to projekty dotyczące rozwoju transportu drogowego - poinformowały władze samorządowe województwa.

Zarząd województwa przyjął w poniedziałek harmonogram ogłaszania konkursów na wykorzystanie pieniędzy z RPO, w ramach którego do dyspozycji beneficjentów będzie 636,2 mln euro w latach 2007-2013.

Przyjęty harmonogram zakłada, że w pierwszym rzędzie będą to konkursy na inwestycje drogowe - pierwszy nabór wniosków planowany jest jeszcze w grudniu.

Potem także (na początku 2008 roku) projekty dotyczące m.in. poprawy atrakcyjności inwestycyjnej regionu, rozwoju turystyki czy wspierania innowacyjności.

Ocenia się, że pieniądze do dyspozycji województwa w latach 2007- 2013 będą - w skali rocznej - dwa i pół raza większe niż w latach 2004-2006. Podlaskie miało wtedy do dyspozycji 110 mln euro.

Inwestycje sfinansowane z tych pieniędzy mają pomóc przyspieszyć rozwój regionu, uznawanego za jeden z biedniejszych w Polsce.

KE chce, by w ramach RPO finansowane były innowacyjne rozwiązania w gospodarce, ale zgodziła się, by w niezbyt uprzemysłowionym województwie podlaskim wspierać najpierw ogólnie małe i średnie przedsiębiorstwa, a w dalszym okresie programowania - innowacyjne.

Pieniądze unijne mają wesprzeć m.in. rozwój turystyki w regionie (jedna trzecia powierzchni województwa podlaskiego - to tereny chronione-PAP).

UE wesprze też finansowo obiekty kulturalne (np. budowę nowej Opery i Filharmonii Podlaskiej), uznając, że także stanowią atrakcję turystyczną. Pieniądze mają być również przeznaczone na budowę lotniska regionalnego. Jego lokalizację, w podbiałostockich Krywlanach zapisano w Regionalnym Programie Operacyjnym. (PAP)

rof/ krf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W grudniu pierwszy konkurs na projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego