W grudniu po raz kolejny spadły aktywa netto TFI

opublikowano: 06-01-2004, 15:56

ISB: W grudniu po raz trzeci z rzędu spadły aktywa netto zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) i wyniosły 33,07 mld zł, co oznacza spadek o 2,1% (o 711 mln zł), wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych i spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Pomimo spadku wartości aktywów netto, polski rynek funduszy emerytalnych pozostał w 2003 roku najszybciej rozwijającym się rynkiem funduszy, z dynamiką wynoszącą 43,6%.

„Po raz kolejny dynamicznie rosły aktywa netto tych funduszy, w przypadku których część aktywów lokowana jest na krajowym rynku akcji” – czytamy w raporcie.

W grupie polskich akcji (AKP) aktywa netto zwiększyły się o 12,7%, natomiast w funduszach mieszanych (MIP) i stabilnego wzrostu (SWP) wzrost aktywów wyniósł odpowiednio 16,1% i 13,0%.

„Grudniowe zmiany wartości aktywów utrwaliły tendencje obserwowane przez większą część roku. Dekoniunktura, która w połowie roku zawitała na rynek papierów dłużnych oraz trwająca od marca hossa na rynku akcji stały się katalizatorem dla bardziej aktywnej zmiany struktury inwestycji Polaków” – napisali autorzy raportu.

Efektem rosnącej akceptacji inwestorów dla wyższego ryzyka jest tegoroczny wzrost aktywów netto w funduszach stabilnego wzrostu, w przypadku których wartość zarządzanych środków wzrosła prawie 9-krotnie.

W grudniu fundusze SWP pozyskały 440 mln zł, natomiast w skali roku było to 4,4 mld zł, czyli ponad 52% ogółu inwestycji netto.

Niewiele słabszym rezultatem może pochwalić się grupa funduszy zagranicznych papierów dłużnych (PDZ), w przypadku których aktywa netto wzrosły ponad siedem razy.

W całym 2003 roku do tej grupy funduszy napłynęło 2,6 mld zł.

„Ich krajowy odpowiednik – fundusze z grupy PDP – jako jedyne w skali roku zanotowały przewagę umorzeń nad wpłatami, których wartość szacujemy na –2,4 mld zł” - czytamy dalej.

Według szacunków Analiz Online grudniowe saldo wpłat i umorzeń wyniosło -1,33 mld zł.

„Przypomnijmy,że nieco ponad -1,0 mld zł to efekt zakończenia działalności (rozpoczęcia likwidacji) przez część funduszy, uwzględniający również nowe środki pozyskane przez podmioty rozpoczynające działalność” – czytamy w raporcie.

W skali całego roku fundusze pozyskały środki netto w kwocie +8,3 mld zł, czyli o 10,1% mniej niż rok wcześniej, kiedy udało się „ściągnąć” +9,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W grudniu po raz kolejny spadły aktywa netto TFI